Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 07-08-13, 16:53
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερες!

Εχω ενα θεμα στο 116 ε87 11/2004.. Το aircondition εχει ψοφησει... Παλιοτερα παταγες το max και κρυωνε σε 10 δευτερα το αμαξι και τωρα αργει παρα πολυ να κρυωσει το αμαξι.. Λογικα εχασε φρεον και θα παω να το γεμισω μολις γυρισω απο διακοπες.. Αλλα το ac ξερω οτι ειναι κλειστο κυκλωμα και δεν πρεπει να χανει υγρο.. Τι μπορει να παιζει απο την στογμη που οπτικα δεν βλεπω διαρροες;
Απο καπου εχει χασει το φρεον στανταρ. Δε φαινεται καθαρα διαρροη φρεον, δεν ειναι υγρο οπως πχ λαδι η νερο για να φανει, απαξ κι εχει διαρροη λογω της πιεσης στο κυκλωμα αυτο χανεται στην ατμοσφαιρα. Καπου ειχα γραψει γι αντιστοιχο προβλημα που ειχα κι εγω αλλα δε το βρισκω τωρα, αν το ψαξεις λιγο ισως και να βρεις το ποστ μου. Εμενα μ χε τρυπησει σωληνακι φρεον επειδη τριβοταν με τη μονωση μιας αλλης σωληνας νερου του καλοριφερ. Για να δεις αν ειναι φρεον κι οχι κατι αλλο μπορεις απλα να βγαλεις την ταπα συμπληρωσης απο το ενα σωληνακι, θα το δεις οπως κοιτας τη μηχανη με ανοιχτο καπω στο αριστερο σου χερι. Αν μ ενα κατσαβιδακι πατησεις τη 'μπιλια' που χει μεσα (ανεπιστροφη βαλβιδα) και σου ψεκασει με πιεση φρεον τοτε εχει, αν απλα ξεφυσηξει ξεθυμασμενα ή και δε κανει τιποτα τοτε εχει χασει απο αρκετο εως ολο το φρεον. Ο συμπιεστης οταν βαζεις το κλιμα συμπλεκει τον καταλαβαινεις, απ το ανεβασμα στροφων στο μοτερ σου οταν εισαι ρελαντι πχ...

http://bmwfans.info/parts/catalog/E8...coolant_lines/

Στο παραπανω σχεδιο φαινεται καθαρα η βαλβιδα που σου ειπα, Νο9 με το καπακι της Νο10. Εμενα ειχε τρυπησει ο σωληνας Νο1, αν ειναι επανω στο αλουμινιο κολλιεται και δε χρειαζεται αλλαγη με νεο αρκετα ακριβο. Εγω επειδη ειμαι ψυρας και λιγο...αρρωστος, ενω μου ειπαν στο συνεργειο να το κολλησουν δε δεχτηκα και τα σκασα και τον αλλαξα με καινουριο. Αν εισαι αρκετα παρατηρητικος και τυχερος ισως και να δεις το σημειο της διαρροης απο λαδιά που ισως και να χει σχηματιστει γιατι μαζι με το φρεον στο κυκλωμα υπαρχει και ψυκτελαιο για τη λιπανση του συμπιεστη. Παντως τον ελεγχο διαρροων τον κανουν με ειδικο υγρο και γυαλια κι υπεριωδες φως ή παλιοτερα με λυχνια που αλλαζε το χρωμα της. Σου ευχομαι μονο να μην ειναι σε σημειο μεσα στο ταμπλω, εξατμιστης (εβαπορετα) ή καπου εκει γιατι τοτε εχει σοβαρο ξηλωμα για να γινει δουλεια εκει. Ισως απλα να εχασε το φρεον με τα χρονια και να μη σου βγαζει ψυξη τωρα γιατι λογω μειωμενης ή καθολου ποσοτητας δεν κομπλαρει ο συμπιεστης. Αυτο γινεται ως ασφαλιστικη διαταξη για να μην καει αυτος. Ειπαμε πριν οτι στο κυκλωμα υπαρχει φρεον και λαδακι, αν χαθει αυτο, πεφτει η πιεση του κυκλωματος και αυτοματα δεν συμπλεκει ο συμπιεστης για να μη δουλεψει χωρις φρεον και χαλασει. Οσο το εχεις σερβις ή εστω εναν ελεγχο στον κλιματισμο για πιεσεις φρεον κλπ εχεις κανει ποτε; Απ οτι εχω δει στα bmw δεν υπαρχουν και σοβαρες διαρροες σε σχεση με αλλα αμαξια οπως τα Opel πιο πολυ αλλα και τα VW και αλλα, που θελουν 1 φορα το χρονο συμπληρωμα ολη την ποσοτητα του φρεον απο διαρροες! Στο δικο μου που ειναι και συνομηλικο με το δικο σου αν εξαιρεσεις 2 σοβαρες βλαβες που ειχα 1 σπασιμο συμπιεστη και η τρυπα στο σωληνακι του φρεον, δε χρειαστηκε να συμπληρωσω παρα λιγα γραμμαρια σε αρκετα χρονια, παντως κι εγω το ελεγχα 1 φορα καθε χρονο η καθε 2 χρονια προληπτικα καθε ανοιξη πριν καλοκαιριασει.

Κρατα μας ενημερους για το θεμα σου παντως, ελπιζω να βοηθησα λιγακι.
Απάντηση με παράθεση