Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 01-02-11, 12:38
Το avatar του χρήστη b-q
b-q Ο χρήστης b-q δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-01-2010
Μηνύματα: 77
b-q will become famous soon enough
Είναι νομίζω προφανές ότι σκοπός της συγκεκριμένης προωθητικής ενέργειας της BMW Hellas είναι να πωλήσει όσα αυτοκίνητα έχει στοκαρισμένα.
Ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να σε ενημερώσει για την ακριβή ημερομηνία παραγωγής του αυτοκινήτου για το οποίο ενδιαφέρεσαι, στοιχείο το οποίο μπορείς κι εσύ να εξακριβώσεις τόσο από τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου όσο και από το "κρυφό μενού" στον υπολογιστή ταξιδίου (βλ. σχετικό θέμα).
Γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να πάρεις ένα αυτοκίνητο με ημερομηνία παραγωγής πάνω από 6 μήνες (ενδεχομένως να έχεις θέματα με τα ελαστικά του, την μπαταρία του, τα λοιπά αναλώσιμα, το χρώμα του κλπ., δεδομένου ότι τα αυτοκίνητα συνήθως φυλάσσονται σε ανοικτούς χώρους, έκθετα σε φθορές λόγω καιρικών συνθηκών κλπ.). Πρόσεξε επίσης μήπως πρόκειται για ήδη ταξινομημένα ("πινακιδωμένα") αυτοκίνητα, οπότε ενδεχομένως να έχεις θέματα με τη 2ετη εγγύηση (θα αρχίζει από την ταξινόμηση ή από την αγορά.
Σε κάθε περίπτωση, μη δώσεις καμία προκαταβολή πριν δεις και ελέγξεις ιδίοις όμμασι το αυτοκίνητο.
Επίσης έχε υπόψη σου ότι η BMW, ανεξαρτήτως προωθητικών ενεργειών, πάντοτε κάνει εκπτώσεις στις τιμές καταλόγου. Την τελευταία τριετία αγόρασα δύο αυτοκίνητα με συγκεκριμένη παραγγελία δική μου (όχι stock ή εκθεσιακά) και τις δύο φορές μου έκαναν πολύ καλές εκπτώσεις.
Γνώμη μου είναι, είτε να βρεις κάποιο πιο φρέσκο αυτοκίνητο για το οποίο, όπως σου είπαν, δήθεν δεν κάνουν έκπτωση και να τους πιέσεις για έκπτωση, είτε, εάν δεν βιάζεσαι, να κάνεις παραγγελία για καινούριο αυτοκίνητο με τον εξοπλισμό της αρεσκείας σου, πιέζοντάς τους πάλι για έκπτωση και βέβαια κατοχυρώνοντας την τελική τιμή κατά την παραγγελία.
Ψάξε το αρκετά σε διάφορες αντιπροσωπείες. Εγώ μέσα σε μία ημέρα επισκέφτηκα 4 διαφορετικές αντιπροσωπείες και πήρα 4 διαφορετικές τιμές με πολύ μεγάλες διαφορές.
Απάντηση με παράθεση