Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 12-02-12, 09:16
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Εχω οδηγήσει πολλές φορές εξωτερικό. Να έχεις μαζί σου κέρματα ή 10ευρα (οχι τσαλακωμένα), για τα διόδια και πιστωτική κάρτα. Βενζίνη καλύτερα να βάζεις με καρτούλα για να μή ψάχνεις χρήματα και να τα πληρώσεις όλα μαζί οταν με το καλό βγεί ο λογαριασμός (και στα διόδια δέχονται κάρτα, αλλά προτιμούσα τα μετρητά). Αν πάς τώρα, μπορεί να συναντήσεις χιόνια! Εκεί αλυσίδες δε χρησιμοποιούν, γιατί στις βόρειες περιοχές έχουν χειμερινά λάστιχα. Και μιας και θα πάς Λονδίνο μπορείς να βάλεις απο εδώ 1 τετράδα χειμερινά να είσαι άρχοντας! Και αλυσίδες για πάν ενδεχόμενο. Αγγλία προσοχή στην ανάποδη οδήγηση. Εχω οδηγήσει ανάποδα...σε άλλη χώρα, δεν είναι δύσκολο αλλά στην αρχή πρέπει να μπείς στο νόημα !(αναποδα στις πλατείες, ανάποδα να κοιτάς το δρόμο και να προσπερνάς...ακόμα και πεζός προσοχή). Στο δρόμο μπορείς να βρείς πολλά motel - hotel.. σε πολύ καλές τιμές, δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα διαθεσιμότητας, οπότε όπου κουραστείς κοιμάσαι. Ολα τα ταξίδια μου τα έκανα με αφετηρία Ρώμη ή Μιλάνο και νοικιασμένο ΙΧ, γιατί το εισητήριο του πλοιου βγαίνει ακριβο!
Η ασφάλεια σου τώρα (πράσινη κάρτα) σε καλύπτει μόνο αν φταιες εσύ. Οποιαδήποτε κάλυψη κλοπής, φωτιάς κλπ δε καλύπτεται εκτός και αν πληρώσεις ένα σεβαστό ποσό!
Απάντηση με παράθεση