Θέμα: RX8
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #88  
Παλιά 11-07-11, 14:54
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Καλησπερα,

Θα ηθελα να ρωτήσω και εγω κατι, δεν εχω καταλαβει, τι ακριβως συγκρινουμε Rx8 με 316 με 325 με Μ3, με Ε36 με Ε46 η με Ε92? Ολες οι συγκρισεις μεμονομενα αλλα και μεταξυ τους ειναι ασκοπες, καθως τα αυτοκινητα αυτα ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας και απευθύνονται για καποιο συγκεκριμένο κοινο. Οπως και οι συγκριση με διαφορετικες σειρες. Η ε36 εχει κοντα 20 χρονια απο τοτε που βγηκε. Το 8αρι απο το 2003.

To RX8 ειναι ενα αυτοκίνητο για καποιον που του αρεσει να ''παιζει'', το θεωρω πολυ fun to drive και πολυ ευκολο στο χειρισμο. (εχει ενας κολλητος μου την γρηγορη απο τις 2 εκδοσεις). Ειναι αρκετα γρηγορο και στριφτερο, οτι πρεπει για πιστα οι για πολυ σβελτη οδηγηση σε επαρχιακους δρομους. Απο αποψη design το καθε γουστο διαφερει και αυτο ειναι υποκειμενικό. Το θεμα της καταναλωσης δεν το θετω καθως καποιος που θελει αυτοκινητο για σπορ χρηση, κατι τετοιο δεν τον απαοσχολει αμεσα.

Απο εκει και περα πρεπει να αναλογιστουμε: πχ ενας οικογενειάρχης με 3 παιδια μπορει να παρει MX5? RX8, Z3? Z4?....ΟΧΙ..Που θα τα βαλει? Καποιος που εχει το αμαξι και για δουλεια και κανει συχνα ταξιδια (1 φορα το μηνα Αθηνα - Θεσσαλονικη) μπορει να παρει RX8 η M3...ΟΧΙ Δεν τον συμφέρει οικονομικά. Μπορει να παρει ομως 325.

Αρα λοιπον το καθενα εχει σχεδιαστει για αντίστοιχη χρηση. Το RX8 καθαρα sports car. Δεν συνισταται για ταξιδια λογο κοστους καυσιμων αλλα ουτε και απο ανεση στην περιπτωση μεταφορας πολλων ατομων. Εχω κατσει στο πισω καθισμα του (ειμαι και σχετικα κοντος 1,70μ) και μπορω να πω οτι αντεχα μονο για μια μικρη αποσταση πχ 20 λεπτα. 5 ωρες ταξιδι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Ενα Μ3 η ενα 325 μπορει να κινηθει αρκετα γρηγορα εφοσον ο οδηγος του το επιθυμει, να κανει τα ταξιδια του με υποδειγματικη ανεση, να μεταφερει αποσκευες και κοσμο με αξιοπρεπεια και ολα αυτα με εχοντας ενα μηχανικο συνολο αρκετα αξιοπιστο με αρκετα καλη ποιοτητα κατασκευης - χρησης υλικων. Η διαφορα στην τιμη ενος BMW ειναι μεγαλη για ακριβως αυτο το λογο. Ακριβοτερα υλικα, ποιοτητα συναρμογης, εργονομια και πολλα gadget ευκολιες. Ενταξει για να ειμαι και 100% αντικειμενικος, ειναι και λιγο υπερκοστολογημενα λογο brand name.

Παρολο που εχω οδηγησει RX8 και ζωγραφιστηκε ενα μακρυ χαμογελο στο προσωπο μου, τα εβαλα κατω και με βαση τα χλμ που κανω το μηνα, τα ατομα που μεταφερω ως ταξιδοφιλος δεν με συμφερε.Πανω απο ολα δεν με επεισε η αξιοπιστια του. Ο φιλος μου ειχε παρει το δικο του πριν 1 χρονο 8000 ευρω με 50.000 χλμ. Ο μηχανικος του μεσω της ECU του ειπε οτι εχει κανει πραγματικα χλμ λιγο λιγοτερο απο τα διπλασια. μετα απο 3 μηνες για να παρει μπρος επρεπε να παλεύει με την μιζα κανα λεπτο. Οσπου μετρησε συμπιεση και τελικα κατεληξε σε αλλαγη κινητηρα. Η ευκαιρια που βρηκε του κοστισε πολυ ακριβοτερα τελικα. Δεν κρινω απο αυτο την αξιοπιστια του, απλως παραθετω αλλο ενα μεμονομενο περιστατικο.

Αρα λοιπον καταληγουμε λεγοντας οτι δεν ειναι ολα τα πραγματα στον ιδιο κουβα. Για αυτο και υπαρχουν εκατονταδες μοντελα διαφοερετικα μεταξυ τους, για ολα τα γουστα, για ολες τις αναγκες, Αλλο αυτοκινητο πιστας, αλλο αυτοκινητο καθημερινης χρησης. Παν μετρον αριστον.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 11-07-11 στις 14:59
Απάντηση με παράθεση