Θέμα: RX8
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #58  
Παλιά 08-07-11, 12:49
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω τρείς γνωστούς με rx8 και έναν με rx7,το rx7 έσπασε το νορμάλ μοτέρ του στον πρώτο χρόνο που το είχε αγοράσει,πήρε καινούργιο μοτέρ και το πούλησε,στο πρώτο rx8 πάει το μοτέρ,επισκευή και πούλημα,το δέυτερο(challenge)έκαιγε τον άμπακο,στο στρώσιμο να πάει και να έρθει χαλκίδα ήθελε ένα μεροκάματο(τότε)το ξεχρέωσε και αμέσως το πούλησε,το τρίτο έχει συμπίεση για κλάματα,ο ιδιοκτήτης σκέφτεται άν θα το πουλήσει έτσι ή να το φτιάξει πρώτα και να το πουλήσει μετά.
Τώρα εάν κάποιοι για τον Α ή Β λόγο τους αρέσει,το γουστάρουν και δέν τους ενδιαφέρει το ότι το μοτέρ αυτό είναι προβληματικό είναι δεκτό και καλά κάνουν
Είναι ακριβώς αυτό που έγραψα πριν. Σχεδόν κανένας από εδώ δεν έχει προσωπική εμπειρία με ένα RX-8. Αυτό που διαβάζουμε σε όλα αυτά τα posts είναι πως έχω ένα φίλο που έχει ένα RX-8. Έχω έναν κουμπάρο που έχει ένα RX-8, Άκουσα πως RX-8 φίλου ή γνωστού έσπασε όταν βγήκε από την βιτρίνα της αντιπροσωπείας κτλ κτλ. Δεν λέω σε καμία περίπτωση πως ο φίλος ή ο γνωστός λέει ψέματα αλλά όταν κάποιος ξέρει από πρώτο χέρι ένα RX-8 γνωρίζει εάν ο ιδιοκτήτης το μεταχειρίζονταν λες και ήταν σαπάκι για πέταμα.

Εάν θέλετε να μάθετε την αλήθεια και τι πραγματικά ισχύει πρέπει να ξεχάσετε τις ιστορίες που ακούτε. Δεν είναι δυνατόν ένα RX-8 στην Αμερική να βγάζει 250.000χλμ με σωστή συμπίεση και απροβλημάτιστα ή στην Ελλάδα να βγάζει πάλι 160.000χλμ με σωστή συμπίεση και απροβλημάτιστα ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ένας φίλος που είχε να το είχε σπάσει 10 φορές και να το πούλησε. Δηλαδή στον έναν έβγαλε 250.000χλμ και στον άλλο έβγαλε 40.000χλμ. Αυτά είναι ψευδή και ένα μοτέρ δεν βγάζει χιλιόμετρα επειδή του γουστάρει. ΕΑΝ το μοτέρ είχε πρόβλημα ΣΕ ΟΛΟΥΣ θα έσπαγε ή θα έπεφτε η συμπίεση στα ίδια χιλιόμετρα ή χρονικό διάστημα.

Εντωμεταξύ αυτές οι συζητήσεις που κάνουμε εδώ σε αυτό το topic έχουν γίνει ν φορές σε ν for a εδώ και πολλά χρόνια. Το συμπέρασμα είναι ότι όλοι νομίζουν πως το RX-8 σπάει και χαλάει και καίει όσο ένα αεροπλανοφόρο και στην πραγματικότητα ιδιοκτήτες σαν εμένα κάνουν 100.000χλμ , τουρμπίζουν και βγάζουν 420χλμ με 61 λίτρα βενζίνη.

Επίσης όταν τους κεράσει ένα RX-8 θα πουν ότι αυτό σπάει και χαλάει και καίει ,,,δεν είναι αμάξι.

Εγώ σε όλους που δεν γνωρίζουν και φυσικά είναι στο μαύρο το σκοτάδι όσο αφορά το RX-8 τους σκέφτομαι όταν ντριφτάρω σε κάθε στροφή αλλά και όταν κερνάω δυνατότερα αμάξια και ας νομίζουν πως σπάει , χαλάει και καίει το 8αρι.

Happy motoring σε όλους και μην ακούτε ότι σας πασάρουν …
Απάντηση με παράθεση