Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-12-09, 19:24
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Άλλη μία βελτίωση S54

Δυστυχώς ή ευτυχώς ακόμα δεν πήρα καλά καλά στα χέρια μου το ///Μ, το mod bug δεν με αφήνει να κοιμηθώ.

Εδώ που τα λέμε μόνο το Μ5 το είχα αφήσει στην ησυχία του, αφού το μόνο που ψηνώμουνα να κάνω τότε (αλλά τελικά το πούλησα) ήταν το turbo kit του Νορβηγού (αν θυμάμαι καλά) με 1000ΗΡ.

Μετά λοιπόν το απαραίτητο (τεράστιο) σερβις όπου το αμάξι έγινε φύλλο και φτερό, ελέγθηκε διεξοδικά και αλλάχτηκαν πολλά πραγματάκια για να γίνει σινιέ, μπήκε - μεταξύ άλλων - και καινούρια ανάρτηση ΚΟΝΙ ρυθμιζόμενη με HR και φρένα csl, νέο διαφορικό, πάμε βουρ στα μηχανικά.

Έχοντας διαβάσει λοιπόν με προσοχή αρκετά threads με θέμα τη βελτίωση στον S54 (εδώ και σε ξένα forums), αλλά και μιλήσει με τους 'γνωστούς' της πιάτσας για BMW (τους τρεις Ν...), κατανοώ ότι το συγκεκριμένο μοτόρι δύσκολα βελτιώνεται.

Θα σταθώ στο καταπληκτικό thread του Evaggelou με θέμα τη βελτίωση στον S54 που ανοίγει τα μάτια σε πολύ κόσμο με τις χρήσιμες συμβουλές του, γλυτώνει από άσκοπες σπατάλες, αλλά και επιβεβαιώνει τη δυσκολία της βελτίωσης σε αυτό το ///Μ.

ΟΜΩΣ ο Ευάγγελος αφήνει ένα μικρό παραθυράκι στη βελτίωση που λέγεται Alpha N & εισαγωγή. Η αλήθεια είναι ότι έχω προβληματιστεί αρκετά διότι ο ένας από τους Ν... που συζητάω, επιμένει ότι αυτή είναι η μόνη (σωστή) λύση να αντικατασταθεί η μαμά εισαγωγή στο ///Μ και να πάρει δρόμο το ΜΑF. Έχω προβληματιστεί όχι επειδή δεν πιστεύω αυτά που μου λένε ή διαβάζω, αλλά επειδή η συγκεκριμένη λύση είναι αρκετά 'τσουχτερή'. Αλλά είναι και αυτός ο ....φουντωτικός ήχος...

Δεύτερη επιλογή, ένα τελικό Eisenmann ή Bastuk. Για το δεύτερο δεν έχω καθόλου άποψη, αλλά για το πρώτο μετά από την επαφή που είχα με το αμάξι του Σπύρου, τουλάχιστον από ήχο το αμάξι ήταν απλά ...αλλού. Μακράν το καλύτερο ήχο που βγάζει Ε46 Μ3 με τελικό, μέσα και έξω από το αυτοκίνητο.

Τρίτη επιλογή, και ίσως η σωστότερη από πλευράς βελτίωσης είναι η αλλαγή διαφορικού με 3.91. Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο θα αποδώσει στη πράξη τα μέγιστα, ίσως περισσότερο από τα δύο παραπάνω.

Θα ήθελα απόψεις από προσωπικές εμπειρίες, αλλά και τι θα προτείνατε ώς 1η - 2η - 3η επιλογή...

ΥΓ: Δεν έχω βρει κάποιο thread από βελτιωμένο ///Μ3 με διαφορικό ή Alpha N να διαβάσω εντυπώσεις πλυν του Ευάγγελου.
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S38B38 Monsta : 07-12-09 στις 19:33
Απάντηση με παράθεση