Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 25-11-14, 19:20
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου θα σου πώ κάτι γιατί όλοι έχουν δίκαιο, μα πάνω από όλα ο rapid

Πριν 2-3 χρόνια μετά από σπάσιμο του διαφορικού και κόψιμο του κεντρικού άξονα στο 318 μου (και το ανάλογο τράνταγμα σε όλη τη μετάδοση - σφόνδυλο - κινητήρα) και την επιδιόρθωση με άλλο διαφορικό και άξονα, είχα βουητό.

Ένα γελοίο βουητό σε απαλό πάτημα του γκαζιού και σε 50 εώς 90 kmh.
Επίσης ένα πιο υψίσυχνο βουητό στα 134-145kmh.

MONO σε απαλό πάτημα του γκαζιού (για σταθερή ταχύτητα).

Το βουητό αυτό δεν υπήρχε στο άφημα του γκαζιού με οποιαδήποτε σχέση στο σασμάν, ή στο νεκρό.
Δεν υπήρχε επίσης σε βαθύ πάτημα του γκαζιού καθώς ο ήχος του μοτέρ υπερίσχυε.
Δεν υπήρχε επίσης στις προαναφερθείσες ταχύτητες (50-90 και 135-145) με το cruise control

Είχα φρικάρει επί χρόνια.

Άλλαξα άλλο κεντρικό, καθώς και σασμάν μήπως ήταν αυτά.
Τίποτα.
Μεσαία τριβή μια χαρά (2 διαφορετικές).

Κάποια στιγμή αλλάζω βάσεις μηχανής (κομμένες). Το βουητό άλλαξε. Έγινε από 80-90 μόνο και 135-145 παρέμεινε.

Ο rapid μου είπε όταν βρεθήκαμε στην πίτα, αφού αφουγκράστηκε το αυτοκίνητο, ότι κάτι συμβαίνει με το χταπόδι όπως κουνιέται στο ελαφρύ πάτημα του γκαζιού.

Ξανά στο συνεργείο και βρέθηκε ο ένοχος σε έναν από τους 2 προκαταλύτες.

Ηρέμησα και εγώ και ευχαριστήθηκα τον τελευταίο μήνα του αυτοκινήτου στην κατοχή μου χωρίς το άγχος του προβλήματος στη μετάδοση.

Χωρίς τον Παναγιώτη και το φιλικό συνεργείο που υπέμεινε τις ενοχλήσεις μου για κάτι ασήμαντο δεν θα το βρίσκαμε καθώς σε κάθε δοκιμή και έλεγχο για κάθε ύποπτο εξάρτημα χωριστά, δεν ακουγόταν τίποτα.

(Περάσαμε μισάωρα στο συνεργείο ανεβασμένος στο αναβατόριο επιταχύνοντας στις ταχύτητες του προβλήματος και όλοι από κάτω σε διάφορα σημεία να ακούνε τι βουϊζει).
Σε ευχαριστώ που με άφησες να το κάνω βόλτα..
Ωραία ανάρτηση..
Και κοντές διαδρομές λεβιέ ταχυτήτων..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση