Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1441  
Παλιά 03-01-18, 10:25
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να χωρισουμε, δημοσιο φορουμ ειναι, δημοσια συζηταμε (και πιθανως διαφωνουμε) για καποιο θεμα.

β) υπαρχει νομος ή πρεπει να το αποφασισει δικαστης? Εχω ρωτησει 3 φορες ηδη. Γιατι εγω ξερω οτι κατι τετοιο ειναι δικαστικη αποφαση. Ξαναλεω, η ασφαλιστικη μπορει να πραξει και να πει, αρχικως, οτι γουσταρει. Για να μην πληρωσει τελικα, πρεπει να αποφασισει ενα δικαστηριο ομως. Που παλι, ειπα, ναι το πιθανοτερο ειναι ενας δικαστης να πει οτι η ασφαλιστικη συμβαση ειναι ακυρη επειδη ενα βασικο στοιχειο του οχηματος (που παιζει ρολο και στο ασφαλιστρο) δεν ανταποκρινεται στη πραγματικοτητα, μπλα μπλα μπλα.

γ) προφανως θα αντιμετωπισει τα υπολοιπα, διοικητικου χαρακτηρα. Δεν θα αντιμετωπιστει χειροτερα ποινικα ομως, για τα του ατυχηματος, για θεματα χαρτουρας.

ΥΓ Αν το παραπανω οχημα, υποκυβισμενο μονο στα χαρτια, εχει κανονικη ασφαλεια για 3.2λτ? Τοτε?

Πραγμα που μια χαρα γινεται. Γιατι πχ στη δικια μου ασφαλεια που ανανεωνεται καθε χρονο αυτοματα και δεν μου ζητανε την αδεια. Αν εγω σημερα υποκυβισω μονο στα χαρτια απο 2λτ σε 1.8 για να γλυτωσω τελη+φορο πολυτελειας, αλλα η ασφαλεια συνεχισει να εκδιδεται για το οχημα κανονικοτατα οπως ειναι (και πληρωνεται το ασφαλιστρο για αυτα τα κυβικα), τοτε τι μπορει να ισχυριστει η ασφαλεια?

To ασφαλιστιριο συμβολαιο πολλες φορες ειναι μερικες σελιδες τις οποιες κλασσικα δεν διαβαζουμε ολες. Εχω την εντυπωση ομως οτι καπου εκει μεσα αναφερει οτι η ασφαλιση ισχυει υπο την προυποθεση οτι στο οχημα δεν εχει γινει καποια τροποποιηση η οποια ειναι εκτος προδιαγραφων που θετει ο κατασκευαστης. Τωρα εαν θεωρουμε οτι δεν ειναι τροποποιηση η αδεια να γραφει 1800 και το μοτερ να ειναι 3200 τοτε ισως ειμαστε λιγο αφελης.
Απάντηση με παράθεση