Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 14-05-17, 03:19
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από natsolibre Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς καλησπέρα σε όλους ,
Θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα(τα) μου με όλους μήπως και ακούσω κάποια χρήσιμη συμβουλή η γνωμη. Αρχικά να πω ότι οδηγώ το e46 m43 2001 μοντέλο.Το πρόβλημα μου ξεκινάει τέλη Ιανουαρίου όταν γυρνώντας από τη δουλειά μου έσπασε το κολάρο νερού λιγα μέτρα πριν φτάσω σπίτι. Για καλή μου τύχη το έσβησα ακαριαία και περίμενα να έρθουν να με μεταφέρουν στο κοντινότερο τοπικό συνεργείο.
Αλλαγή κολάρου σε μια μέρα το παίρνω μέχρι που την επόμενη η θερμοκρασία ανέβαινε από τη μέση μέχρι την αρχή του κόκκινου και ξανάπεφτε. Το ξαναπάω στο τοπικό συνεργείο και αλλάζω θερμοστάτη. Το παίρνω και πάλι τα ίδια και ίσως πιο έντονα αυτή τη φορά.
Έχοντας αγανακτήσει το μεταφέρω με την ΟΔΙΚΗ στη κοντινότερη αντιπροσωπεία όπου η διάγνωση είναι η εξής: Μια πολύ μικρή τρύπα στο ψυγείο, βεντιλατερ που δεν δουλεύει όπως έπρεπε και σκουριασμένη αντλία νερού. Αλλαγή όλα τα παραπάνω και πραγματικα όλα φαίνονταν μια χαρά μέχρι πριν 10 μέρες.

Γυρνώντας και πάλι από τη δουλειά πριν 10-12 μερες αυτη την φορα ανάβει η ένδειξη για συμπλήρωση ψυκτικού στο βαρελάκι, το γεμίζω μετά από 4-5 χιλιόμετρα και μέχρι να φτάσω σπίτι πάλι τα ίδια. Τέλος πάντων μου το έκανε άλλες 4-5 φορες μαζί με κάτι παράξενα ρεταρίσματα στο ρελαντί μέχρι που αναγκάστηκα να το ξαναπάω πάλι στην κοντινότερη αντιπροσωπεία. Μετά από ψάξιμο είδαμε ότι τα νερά πάνε στη μηχανή με αποτέλεσμα να έχουν γίνει σαν μουστάρδα. Διάγνωση χαλασμένο καπάκι μηχανής, αγοράζω μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση γινονται όλα τα σχετικά και με καλεί ο μηχανικός πριν 2 μέρες και μου λέει ότι ενώ την πρώτη μέρα όλα δούλευαν ρολόι την επόμενη άναψε πάλι λαμπάκι για απώλεια νερών και παλι τα ίδια, δηλαδη τα νερά είχαν παεί στο κάρτερ.
Μου είπε επίσης ότι πρώτη φορά βλέπει κάτι τέτοιο σε bmw και ότι πιθανώς κάτι έχει διαβρωθεί(σκουριάσει) εδώ και καιρό και κάνει όλη αυτή τη δουλειά.

Ερώτηση: Αυτό το κάτι είναι τόσο δύσκολο να βρεθεί???

Μου πρότεινε μεταχειρισμένη μηχανή ή όπως μου είπε «μισή» μηχανή στο σημείο όπου λογικά θα υπάρχει διάβρωση την οποία θα ψάξει να βρει αυτή την φορά άλλού.
Να σημειώσω ότι το καπάκι ήταν όντως χαλασμένομενο(δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω) σε 2 σημεία και ήταν απαραίτητη η αλλαγή του.

Δεν ξέρω πλέον αν συμφέρει να το φτιάξω ή να κοιτάξω για καινούργιο όχημα με τόσο χάλια οικονομικά. Ευχαριστώ πολύ τα είπα και χαλάρωσα λίγο.
Μα τι πράγματα είναι αυτά που διαβάζω..
Δεν μπορείτε να κάνετε μια μέτρηση συμπίεσης να δείτε τι γίνεται στο κύκλωμα του νερού?
Αδυνατεί το συνεργείο να κάνει τα αυτονόητα και εικάζει?
Τι πράγματα είναι αυτά?
Να αλλάξεις συνεργείο..
Και αν έχεις πάει σε πολλά, να αλλάξεις όλα τα συνεργεία..
Αυτό είναι αστειότητα.
Ρωγμές και μαντολίνα και πρωτοφανή πράγαμτα για BMW...
Ελα να σου δείξω 30 ραγισμένους κορμούς..
Ακου πρωτοφανή πράγματα για BMW..
το ζέστανες γερά? , το κατέστρεψες.. τέλος..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση