Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 01-02-12, 23:21
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Στην Ελλαδα τωρα...

-Χαλαει ο αισθητηρας βαρους συνοδηγου. Αυτο πρεπει να ηταν απο γονατο καποιου κοπανου σε κανα πλυντηριο στανταρ, δε χαλανε απο μονα τους αυτα. Εκτος εγγυησης πλεον, απ τη τσεπη μου. Τιμη δε θυμαμαι ακριβως αλλα δε το λεγες και φτηνο.
-Σπαει η τροχαλια του συμπιεστη κλιματισμου. Αυτο ηταν χοντρο γιατι με αφησε στη μεση του δρομου καλοκαιριατικο. Εκανε ενα θορυβο και δεν ειχαν βρει τι μπορει να ειναι, το αφησαν ετσι και με αφησε. Μετα απο αμεσο και ασφυκτικο 'πρεσσινγκ' απο πλευρας μου στο συνεργειο που το πηγαινα, εξουσιοδοτημενο, μου περασαν σαν εγγυηση καλης θελησης το ανταλλακτικο του συμπιεστη και πληρωσα εργατικα, λουρι που ειχε σπασει, φρεον και ψυκτελαιο. Και παλι με γδαρανε αλλα γλιτωσα τα χοντρα, 900€ εκανε ο συμπιεστης με ΦΠΑ...
-Αρχισαν τα κολπα με τα check engine και τα ρεταρισματα. Για αρχη καθαριζεται ο MAF, μετα αλλαχτηκε 2 φορες μαλιστα, μαλλον τελικα τσαμπα καθως μπορει στα διαγνωστικα να δειχνει οτι φταιει ο MAF αλλα τελικα δεν ειναι ο MAF!
-Αλλαζεται η εσωτερικη τσιμουχα στεγανοτητας της πορτας του οδηγου. Ειχε ξεραθει και ειχε ξεκολλησει και επμαζε νερα η πορτα στο εσωτερικο απ το μπρατσο του καθρεπτη.
-Κολλαγε η ηλιοροφη, ηθελε καλο καθαρισμα και λιπανση γιατι απ τη βρωμα ζοριζε ο μηχανισμος.
-Αλλαζεται ολος ο μηχανισμος του πισω υαλοκαθαριστηρα, ειχε παρει μεσα στο μηχανισμο νερα και 'μπετωσε' μια μερα αφου ειχαν προηγηθει σποραδικα κολληματα του μακτρου. Βασικα ισως μπορουσε και να ειχε επισκευαστει αλλα αλλη μια λαθος επιλογη συνεργειου μου κοστισε αλλη μια φορα τσαμπα λεφτα...
-Αλλαζονται και οι 2 πισω οδηγοι στις δαγκανες. Ειχαν αποκτησει ελευθεριες και χτυπαγαν οταν περναγα πανω απο ανωμαλιες του δρομου.
-Αλλαχτηκαν στο κιβωτιο κατι τσιμουχακια, δε ξερω να σας εξηγησω ακριβως αλλα κι αυτο ειχε αποκτησει ενα 'παιζο' και για να μειωθει αλλαχτηκαν κι αυτα.
-Αλλαχτηκαν και οι 2 αισθητηρες προαναφλεξης (knock sensors), υπαρχουν 1 ανα 2 κυλινδρους. Προληπτικα γιατι το προβλημα με τα ρεταρισματα συνεχιζε αλλα τελικα ουτε αυτοι εφταιγαν.
-Αλλαγη και του αισθητηρα αυτοματης ανακυκλωσης κλιματισμου, καποια στιγμη α παιξε κι αυτος. Αυτο εκτιμω πως εγινε απο απροσεξια σε ενα ακομα λαθος επιλογης συνεργειο που το πηγα για το χρονιο προβλημα με τα ρεταρισματα, και βαλε βγαλε καλυματα καλωδια κλπ για να βγει να μπει ο εγκεφαλος, χτυπηθηκε αυτος ο αισθητηρας και τα παιξε. Ο αισθητηρας αυτος στερεωνεται σε πλαστικο καλυμα που ειναι πανω απ τη θηκη του εγκεφαλου, οποτε για να βγει ο εγκεφαλος, μετατοπιζεται κι αυτος.
-Και παμε στον εγκεφαλο....840 ολοκληρα ευρω ΤΖΑΜΠΑ! Αλλη μια λαθος διαγνωση τελικα, αλλαγη εγκεφαλου...Η 1η μεταμοσχευση αποτυχημενη, εμεινα στο κεντρο της Αθηνας μια μερα μετα την αλλαγη, ξανα συνεργειο με γερανο, αλλη αλλαγη, πολυ αναμονη, πολλα νευρα! Μετα απο λιγο καιρο ξανα τα αρχικα συμπτωματα με λαμπακια και ρεταρισματα! Τελικα κατεληξα οτι δεν εφταιγε ουτε ο εγκεφαλος αλλα η καλωδιωση του μοτερ! Εχει να εμφανιστει καιρο το συμπτωμα αλλα καθε φορα που μπαινει τ αμαξι σε διαγνωση βγαινει ενας κωδικος σφαλματος που 'δειχνει' MAF αλλα δεν ειναι MAF οπως εγραψα και πριν, ειναι καλωδιωση! Αλλα 400 ευρω περιμενουν να φυγουν απ τη τσεπη μου γι αυτο αλλα οχι ακομα, αμα δε το ξανακανει ή ακομα καλυτερα (ή χειροτερα) αμα δε μεινω δεν αλλαζω τιποτα! Ισως αμα κανω καμια οικονομια, που δε το βλεπω, να την αλλαζω μονο και μονο μηπως και δω βελτιωση στην καταναλωση, γιατι καιω πολυ και δε ξερω αν φταιει και αυτο...
Απάντηση με παράθεση