Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 01-02-12, 23:25
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
-Δυο φορες ισιωμα οι μπροστινες ζαντες και αρκετες ζυγοσταθμισεις και ευθυγραμμισεις. Τα ισιωματα ισως να μην ηταν απαραιτητο καθως και πολλες αυθυγραμμισεις-ζυγοσταθμισεις ηταν χαλια, παλι λανθασμενες επιλογες συνεργειων...

Τωρα απο θεματα σερβις εκτος των 'κλασσικων' εχω αλλαξει εμπρος 2 φορες δισκους και πισω μια φορα.
Οι αφτερμαρκετ που εβαλα την πρωτη φορα Zimmermann δε βγηκαν ισαξιοι των μαμα, οποτε τις επομενες αλλαγες εβαλα ξανα μαμα μπρος πισω, λιγο ακριβοτεροι αλλα σαν ΟΕΜ ειδικα στα (στανταρ) φρενα, δε νομιζω να βρω, οποτε γνησιοι BMW κι εχω το κεφαλι μου ησυχο. Ειδικα στα φρενα τσιγκουνιες δε κανω και δε πρεπει να γινονται.
Τακακια εχω βαλει 2 φορες αφτερ μαρκετ Textar και κανα δυο ακομα Ferodo. Σε αποδοση επισης σα τα μαμα κανενα αλλα τα Ferodo σιγουρα βγαζουν λιγοτερο τριβιδι και υπο συνθηκες τριζουν κατα τι λιγοτερο απ τα μαμα.
-Επισης ειχα προβληματα με τους αισθητηρες φθορας τους αφτερμαρκετ της ΑΤΕ. Λιγο πριν το σερβις και αμα κουραζονταν τα φρενα εβγαινε ενδειξη στο BC για αμεσο σερβις φρενων, ενω τα τακακια ειχαν ακομα ψωμι. Ισως να επηρεαζονταν απ την εντονη θερμοτητα. Με τους μαμα αιθητηρες παλι ξενοιασα.
Εχω αλλαξει και μια φορα λαδι σε διαφορικο και κιβωτιο. Καποια στιγμη στο μελλον θα το ξαναλλαξω.
Αμορτισερ εχω αλλαξει 2 φορες, τη μια με μαμα νορμαλ που ειχα, τη 2η μου τη βαρεσε, τα σκασα και αλλαξα ΟΛΗ την αναρτηση με μαμα 'Μ' μεχρι τελευταια βιδα και ροδελα, λογικα ειμαι ξανα για αμορτισερ αλλα οχι αμεσα ομως, εχουν ακομα ψωμι. Σε τελευταιο ελεγχο που εγινε βρηκαν λιγο μαλακα τα σινεμπλοκ μπροστα αλλα οχι να χρηζουν αμεσης αντικαταστασης. Καποια στιγμη στο μελλον κι αυτα.
-Να σημειωσω πως κατα την αλλαγη της αναρτησης με την 'Μ' δε μπορουσε να βγει ενα αμορτισερ απ τα μπροστινα γιατι μαλλον καποιος ασχετος ή το χε στραβωβιδωσει ή του χε μαμησει στο σφιξιμο κατα τη προηγουμενη αλλαγη που ειχε γινει σε εξουσιοδοτημενο. Βγηκε με τα χιλια ζορια, αφου το παξιμαδι ασφαλειας ειχε 'κουρεψει' σπειρωματα και χαλασε και το πιατελο του για να βγει και αποτελεσμα αλλαγη και του πιατελου.
Αλλο μη προβλεπομενο σερβις που εχω κανει ειναι αλλαγη φιλτρου βενζινης, αλλαζεται μαζι με το ρυθμιστη πιεσης και δεν ειναι φτηνο...
Απάντηση με παράθεση