Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 03-11-13, 13:30
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τις αφήσω κατά μέρος. Τα επιχειρήματά σου εξάλλου με αποστόμωσαν.

Καμία επαφή αυτά που λες με οποιοδήποτε μελετητικό δεδομένο. Δεν υπάρχει πουθενά, σε καμία σοβαρή μελέτη που έχει γίνει ποτέ, με αναφορά σε "τριβή" σε κυλιόμενο τροχό όσο αφορά το κράτημα σε στεγνό και βρεγμένο. Ο συντελεστής τριβής δεν είναι τριβή, αλλά σιγά που κατάλαβες την διαφορά τώρα που το γράφω. Μην μου λες εμένα για "μελετητικά δεδομένα", ειδικά χωρίς να μπορείς να αναφέρεις πηγή, έχω διαβάσει χιλιάδες μελέτες κι έχω γράψει δεκάδες. Αυτά τα πράγματα είναι αστεία, γελοία και τραγελαφικά μαζί. Αν θέλεις να μάθεις τι είναι ο συντελεστής τριβής, ξεκίνα διαβάζοντας μία απλή μελέτη, όπως αυτή εδώ. Βέβαια, είναι ένα κλικ παραπάνω από την φυσική Γυμνασίου, αλλά τι να σου κάνω.

Επίσης, δεν υπάρχει καμία σύνδεση του συντελεστή τριβής με την αντίσταση κύλισης, ούτε και με την ενεργειακή κλάση του ελαστικού. Άρα τσάμπα αναλώνεσαι να μου μιλάς για τριβές in the first place.

Η διαφορά μεταξύ βρεγμένου και στεγνού οδοστρώματος είναι πως παρεμβάλλεται άλλο υλικό (νερό). Κανένας "συντελεστής τριβής" δεν βελτιώνει οτιδήποτε όταν υπάρξει τέτοια κατάσταση, έχεις παρεμβολή άλλου υλικού. Μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να στο εξηγήσω αυτό, όταν σου εξηγώ πως η τριβή είναι ομοδιευθυντική με την κίνηση του οχήματος σε επίπεδο Γυμνασίου και πάλι δεν θέλεις να το καταλάβεις. Οι κατασκευαστές αυτό που κάνουν είναι να απομακρύνουν το νερό. Αν δεν απομακρυνθεί, δεν έχεις πρόσφυση. Hydroplanning FTW.

Αν δεχθώ αυτό που λες, που δεν το δέχομαι, θα θεωρούσα πως ήταν γιατί τα "απλά ελαστικά" είναι πολύ ελαφρύτερα των αγωνιστικών και θερμαίνονται πολύ, πολύ γρηγορότερα. Μία "σπινιά" και ζεστάθηκαν πριν τον αγώνα. Αλλά όχι, δεν το δέχομαι πως ένα απλό ελαστικό σε επιταγχύνει γρηγορότερα από ένα αγωνιστικό, αλλιώς θα είχαμε drag race με χορηγό τα turanza.



Μα, ο ίδιος το έγραψες. Το Continental Eco Contact 5 είναι ίσως το καλύτερο ελαστικό απ'όλα όσα έβαλες στην λίστα, πανάκριβό δε, και έχει δείκτη Β. Αλλά μάλλον εσύ συνδέεις και ό,τι γράφει "Eco", "Green" κτλ με χαμηλές επιδόσεις, απλά και μόνο επειδή έχουν καλούς ενεργειακούς δείκτες.

Αλλά εντάξει, αφήνω "κατά μέρος" τις φυσικές Γυμνασίου όπως ζητάς και, με συγχωρείς κιόλας, αλλά δεν χαραμίζω άλλο χρόνο να σου απαντώ. Είναι πασιφανές πως ό,τι και να σου πει κάποιος, έχεις προσκολληθεί σε αυτά που νομίζεις πως γνωρίζεις και δεν υπάρχει περίπτωση άνθρωπος να σου αλλάξει γνώμη, ούτε όταν η εξήγηση είναι τόσο απλή που κατεβαίνει σε επίπεδο παιδιών.
Nαι, στα 30 παρά πόσο είσαι, έχεις γίνει master. Τα πάντα όλα
Φαντάζομαι μελέτη σου για το αβανς.. όσο πιο κοντά στο ΑΝΣ τόσο καλύτερα
Και μετά με τα ελαστικά

Τα έχεις καραρίψει όλα μεγάλε. Τα drag δε χρησιμοποιούν καθημερινά ελαστικά γιατί έχουν συνήθως να κατεβάσουν τεράστια νούμερα ιπποδύναμης και ροπής, και το πιο βασικό πράγμα για αυτούς είναι ο χρόνος 0-18 μέτρα, και πόση ολίσθηση θα έχει μετά στις πρώτες σχέσεις. Σε αυτοκίνητα όπως το δικό μου και πολλά άλλα, με 150-200 ίππους, τα ημιαγωνιστικά και αγωνιστικά ελαστικά κόβουν επιδόσεις στην ευθεία (πλην εκκίνησης), πράγματα δοκιμασμένα και επαληθευμένα, μετρημένα, δε θα έρθεις να μου πεις εσύ που δεν έχεις μπει ποτέ σε αμάξι με αγωνιστικά ελαστικά, εμένα, που έχω κάψει μερικά σετ, και έχω μετρήσει με όργανα ακριβείας και αναλύσει δεδομένα τηλεμετρίας, και σε τόσο άλλο κόσμο, ότι δεν κόβουν. Και μάντεψε ΓΙΑΤΙ κόβουν; Γιατί έχουν αυξημένο συντελεστή τριβής. Μα τι λέω; Τριβή; Στο ελαστικό; Ο θεός το ζεσταίνει, όχι η τριβή με το οδόστρωμα που παράγει θερμότητα.

Η παρεμβολή του νερού, που δρα ως λιπαντικό, ναι αλλάζει δραστικά τον συντελεστή τριβής. Google και διάβασε, δε θα σε μορφώσω εγώ, θα το κάνουν οι συνάδελφοι μου/σου (...) που το έχουν μελετήσει επανειλημένα.

Σίγουρα είναι πολύ αξιόπιστη η πηγή σου, για ότι τα eco contact κρατάνε καλύτερα από τα sport contact, δεν είναι από τον μαστρο Μένιο, αλλά από τον master Μανωλιό.

Σ'αφήνω τώρα να ζήσεις στον φανταστικό σου κόσμο, εκεί που εσύ είσαι Θεός (των πιθήκων)

Άντε γεια
Απάντηση με παράθεση