Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-03-13, 01:52
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Τρακάρισμα Ολική και Αποζημείωση (SOS)

Παίδες καλησπέρα,

όπως οι περισσότεροι γνωρίζετε έχω ένα 120D E87.

Το όχημα ενεπλάκη σε ατύχημα με υπαιτιότητα άλλου προ 2 μηνών και μετά από την διαδικασία της πραγματογνωμοσύνης κρίθηκε ότι δεν επισκευάζεται. (πλαγιομετωπική σύγκρουση με 40 το ένα και καμιά 40αριά το άλλο...)

Ευτυχώς πέρα από μικροτραυματισμούς δεν έγινε τίποτα άλλο.

Και τώρα ξεκινάει ο γολγοθάς, οι χριστοπαναγίες και η επιβεβαίωση του κανόνα
ΔΕΝ
ΚΑΝΟΥΜΕ
ΔΟΥΛΕΙΕΣ
ΜΕ
ΦΙΛΟΥΣ


Μετά την καταγραφή του συμβάντος από τροχαία και ασφαλιστικές ο άλλος οδηγός και ιδιοκτήτης απεδέχθει το φταίξιμο του (πέρασε στοπ).


Η πρόταση που έγινε από την άλλη ασφαλιστική ήταν καλή και την δεχτήκαμε (περίπου όσα ζήταγα στην αγγελία, όποιος την είχε προλάβει στο car)

Από εκεί και πέρα μας είπαν ότι θα πάρουμε ένα ποσό από την ασφαλιστική και ένα ποσό (τα σώστρα, διόλου ευκαταφρόνητο) από τον μαντρά ο οποίος θα αγοράσει τη μάζα με παλιοσίδερα.

Η διαδικασία ΘΑ είχε ως εξής.

Θα έπαιρνε ο μαντράς το όχημα, θα τον εξουσιοδοτούσα να κάνει διαγραφή και θα το μεταβίβαζε ως ανταλλακτικά στο όνομά του.

Πηγαίνοντας στην ασφαλιστική (για τρισεκατομυριοστή φορά και ακολουθώντας συμβουλές μέσα από το νετ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ασφαλιστή, ο οποίος μάλιστα την έπεσε και στην πρώην μου με την οποία έχω το αμάξι... επαγγελματίας όχι αστεία... για πολλές χριστοαλλάχβουδοπαναγίες παλούκωμα και καψάλισμα του όσχεου του μέχρις αποκαλύψεως των μπαλακίων) μου είπε ότι για να μπορέσει να εκταμιεύσει το υπόλοιπο ποσό της αποζημείωσης θα πρέπει να έχει το χαρτί ότι το όχημα έχει διαγραφεί.

Το όχημα πλέον βρίσκεται στα χέρια του μαντρά ο οποίος είναι σε αναμονή να του στείλω τις εξουσιοδοτήσεις να προχωρήσει την διαδικασία.

Δεν έχω βρει πουθενά στο νετ (γιατί κοινωνική ζωή μηδέν, ανεργία τάξη και ασφάλεια) πως θα έπρεπε να κινηθώ σε αυτό το βήμα, και πιο συγκεκριμένα, πως είμαι εγώ εξασφαλισμένος (από θέμα χαρτούρας) ότι η ασφαλιστική θα με εξοφλήσει.

Η άλλη ασφαλιστική λέει ότι πρέπει να προσκομίσω τα χαρτιά, ο μαντράς λέει θα τα στείλει αυτός, και εγώ μένω χωρίς κανένα χαρτί στο χέρι.

Θα ήθελα, θα παρακαλούσα (θα έπαιρνα και πίπες αν ήξερα ότι καπνίζετε) να με συμβουλέψετε για το πως θα πρέπει να κινηθώ, ποιο θα πρέπει να είναι το επόμενο μου βήμα. Στέλνω τις εξουσιοδοτήσεις και υπεύθυνες δηλώσεις (αν θέλετε τις σκανάρω ή μεταφέρω το κείμενο που υπέγραψα) στον μαντρά να προχωρήσει την διαδικασία; ή κάτι άλλο;

Ο ασφαλιστής μου το καλό που του θέλω είναι να έχει θερμοκρασία περιβάλλοντος γιατί γνωρίζοντας την προσωπική φάση που περνάω φέρθηκε όπως φέρθηκε, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση επικοινωνίας μαζί του.

Εκ των προτέρων ευχαριστώ.

ΥΓ1: τα ονόματα των ασφαλιστικών καθώς και την πορεία συνεργασίας μεταξύ τους θα τα αναφέρω αργότερα, γιατί λόγω του παραπάνω φορτισμένου κειμένου ίσως πω κάτι το οποίο δεν ισχύει.
ΥΓ2: Παίδες οτιδήποτε λεπτομέρειες που δεν αφορούν την διαδικασία θα τις απαντήσω εν ευ θέτω γιατί σε μια εβδομάδα παρουσιάζω - επιτέλους αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία - διπλωματική, είμαι σχεδόν 8 μήνες απλήρωτος και γενικά δεν έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου από την διαδικασία της αποζημίωσης και της σχολής.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση