Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 23-07-17, 19:17
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Μερικές παρατηρήσεις, μιας που στην οικογένεια υπήρξε ένα Ε39 520i, που αλλάχθηκε από ένα E60 525i. Και τα δύο leasing καινούρια που γύρισαν πίσω στην 5ετία.

- Καλό είναι να έχουμε στο μυαλό μας ότι όταν μιλάμε για το Ε39 -που ναι ήταν ένα από τα καλύτερα BMW της ιστορίας- αναφερόμαστε αυτοκίνητα τουλάχιστον 13+ ετών. Αυτό από μόνο του λέει κάποια πράγματα για την καθημερινότητα που έχεις να λύσεις σήμερα. Ναι έχω ένα e46, που αισίως έκλεισε τα 18 έτη τον Φλεβάρη (παραγωγή 2/99) και ξέρω τι σημαίνει να μένεις από παράθυρο με καύσωνα ...

- Το Ε39 στη βασική του έκδοση με τον εξακύλιδρο 520i, ποτέ δεν έβαλε φωτιά στον δρόμο. Φαντάζομαι βελτιώθηκε με τον 2.2, παρόλα αυτά η βασική του έκδοση ήταν ελαφρώς ταφικό μνημείο. Το εσωτερικό του επίσης ήταν εξαιρετικό για το 1999, για το σήμερα όμως νομίζω ότι είναι λιγάκι outdated... Αυτό το καραβίσιο τιμόνι σε συνδυασμό με το "κρυμμένο" μαμίσιο radio cd δεν χωνεύεται με τίποτα...

- Το Ε60 παρά τα όποια θέματα είχε με το εσωτερικό -σε εμάς έσπασε η πετούγια της πόρτας στα 2 χρόνια με λιγότερα από 25Κ km- ήταν σαφώς πιό σύγχρονο αυτοκίνητο. Εξαιρετική ποιότητα κύλισης -νομίζω καλύτερη από την Ε39- και γενικά πιό compact και όμορφο εσωτερικό -στην έκδοση που είχαμε, το sport Μ τιμόνι ήταν όλα τα λεφτά. Ο εξωτερικός σχεδιασμός -ακόμα και αν τον σιχαίνεσαι- είναι νεωτερικός ακόμα και για σήμερα, χώρια που σε σχέση με την επόμενη γενιά είναι σαφώς λιγότερο limo και περισσότερο sport όχημα.

- Οι κινητήρες από ότι θυμάμαι υπέστησαν κάποιες αλλαγές σχετικά νωρίς -αλλά ο 2.5i που φόραγε το "δικό μας" ήταν εξαιρετικός για τη χρήση που κάναμε. Θυμάμαι κάτι επαγγελματικά ταξίδια προς Βόρεια Ελλάδα, 4 άτομα business class. Φαντάζομαι ότι ο 3.0 που αναφέρει ο φίλος είναι ακόμα καλύτερος... Βλακεία τότε και τσιγκουνιά μιας που τότε οι διαφορές σε σχέση με το εισόδημα ήταν σχετικά μικρές... σήμερα ούτε λόγος!

Τα γράφω αυτά, γιατί καμιά φορά παρασυρόμαστε χωρίς να αντιλαμβανόμαστε ότι η καθημερινότητα με ένα αυτοκίνητο 15+ ετών είναι πολύ πιο δύσκολη από ότι με ένα αυτοκίνητο επόμενης γενιάς που δεν έχει κλείσει 10ετία. Επίσης το κάθε τι πρέπει να συγκρίνεται με την εποχή του. Ναι το Ε39 ήταν εξαιρετικό το 1999 καινούριο, αλλά όσο και αν το σχήμα του είναι ακόμα και σήμερα απίστευτο, η σύγκριση με το Ε60 αν θέλεις ένα αυτοκίνητο για την καθημερινότητα σου (και όχι μία garage queen) είναι άδικη... και το Ε60 κερδίζει κατά κράτος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsalin : 23-07-17 στις 19:22
Απάντηση με παράθεση