Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 21-01-10, 14:51
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Δεν θυμάμαι, αλλά δεν νομίζω να ήταν εντελώς επίπεδη. Ήταν στη αττική οδό ερχόμενος από Ελευσίνα και σίγουρα πριν την έξοδο 8. Το 230 κόφτη το είπα για να δούμε αν είναι το εργοστασιακό 3.45 βήμα. Πριν τον κόφτη έλαφος, στις 6.500 αν θυμαμαι, ημουν και εγώ με 220. Πιστεύω ωστόσο ότι και σε απόλυτη ευθεία τα έχω τα 230 (μετά τα 210 αρχίζουν να ζορίζουν λίγο τα πράγματα), όπως πιστεύω επίσης ότι αν κρόταγες λίγο παραπάνω το γκάζι θα τα έπιανες και εσύ. Δηλ εσένα δεν ανέβαζε χιλιόμετρο μετά τα 220?

Λοιπόν έγινε άνοιγμα με άλλο ις Μ42 και διαφωτίστηκαν λίγο τα πράγματα.
Και τα δυο αυτοκίνητα είχαμε 225/45/17 και ανοίξαμε 2ες και 3ες μερικές φορές.
Το άλλο ις έχει 50Κ χλμ λιγότερα και στο αμάξι μου είχα ξεχάσει και μια τεράστια βαλίτσα.
Ήμουν ένα κλικ πιο γρήγορος αλλά η διαφορά ήταν μικρή και οι αλλαγές γίνονταν παράλληλα, οπότε το βήμα μου είναι το εργοστασιακό. Επιτέλους το μάθαμε αυτό!
Τέλος θέλω να επισημάνω πως η διαφορά 225/45 και 215/45 έκανε αισθητή διαφορά. Με το 225 νομίζεις ότι το αμάξι είναι πιο αργό καθώς ανεβάζει λίγο πιο αργά στροφές (λογικό αφού μεγαλώνει το βήμα ), ωστόσο σε μια γρήγορη βόλτα σε βοηθά στα κλειστά κομμάτια καθώς η δευτέρα δεν είναι μονίμος σπασμένη. Το μεν 215/45 είναι πιο κοντό από το μαμά, το δε 225/45 είναι πιο μακρύ.
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση