Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 26-10-16, 20:56
Το avatar του χρήστη anthropas7
anthropas7 Ο χρήστης anthropas7 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-02-2008
Μηνύματα: 8
anthropas7 is on a distinguished road
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μου έδωσες. Οπότε καταλαβαίνω πως θα πρέπει να κάνω μια μέτρηση καυσαερίων σε συνεργείο για να δω τις πραγματικές ενδείξεις του Λ και όχι τις τιμές που μου δείχνει απο την obd.
Επίσης να επισημάνω πως οι μετρήσεις γίνονται μέσω της εφαρμογής torque pro για android και ενός bluetooth adapter που συνδέω στην obd.
Τις τιμές για το afr που μου δίνει δεν ξέρω από που τις διαβάζει(φαντάζομαι απο τον λ) αλλά συγκριτικά με χαλασμένο αισθητήρα nox και μετά με τον καινούριο δεν άλλαξαν καθόλου. Επίσης δεν παρατηρώ τον κύκλο μεταξύ φτωχού μίγματος και πλούσιου (LNT regeneration) όπως λέει το άρθρο.
Σε εξειδικευμένο συνεργείο της bmw, που παρεπιπτόντως ήταν το μόνο που βρήκα άνθρωπο που ήξερε ακριβώς πως λειτουργεί ο αισθητήρας νοξ, έκανε reset σε όλες τις αποθηκευμένες βλάβες και παραμέτρους του εγκεφάλου και σαν επόμενο βήμα μου πρότεινε τον επαναπρογραμματισμό του μήπως έχει γίνει κάτι λάθος απο εκεί. Όταν το πάω θα κάνουμε πρώτα μέτρηση στα καυσαέρια μήπως και δουλεύει όντως φτωχά αλλά εγώ βλέπω λάθος παραμέτρους.
Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου και θα ενημερώσω όταν έχω κάποια εξέλιξη
Απάντηση με παράθεση