Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #123  
Παλιά 17-01-18, 18:28
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντε, ας ξανατσιμπησω:



Στο bold μου δειχνεις οτι δεν εχεις καταλαβει καλα τι γινεται:

οι 30 μερες περιθωριο για δηλωση αλλαγης μοτερ, αφορουν τη σχεση τη δικη σου με το κρατος. Το κρατος σου δινει περιθωριο να δηλωσεις σε αυτο την αλλαγη του μοτερ, για λογους φορολογικους, τελων κυκλοφοριας κλπ κλπ (και φυσικα για να εξεταστει η τεχνικη ορθοτητα της αλλαγης)

Η σχεση η δικη σου με την ασφαλιστικη σου, ειναι η ασφαλιστικη συμβαση που μεταξυ σας εχετε συναψει, και ουδεμια συνδεση εχει με τη παραπανω σχεση σου που ειναι με το κρατος. Η ασφαλιστικη συμβαση που εχεις συναψει αφορα ενα οχημα πχ 1800cc, και η ασφαλιστικη στην εχει κοστολογησει με βαση αυτο το γεγονος (των συγκεκριμενων, λιγων κυβικων). Αν νομιζεις οτι οταν εσυ, ακομα και την επομενη μερα της αλλαγης μοτερ και εχοντας 29 μερες περιθωριο να δηλωσεις την αλλαγη μοτερ στο κρατος προκαλεσεις ατυχημα, δεν θα γυρισει η ασφαλιστικη και θα πει "συμβαση λεει 1800cc, εδω εχουμε 3200cc, ακυρη η συμβαση, δεν πληρωνω τιποτα", εισαι μαλλον γελασμενος.

Και αν ο νομος που προβλεπει τις 30 μερες για δηλωση της αλλαγης στο κρατος, δεν προβλεπει ρητα το ιδιο πραγμα για την ασφαλιστικη σου συμβαση, θα εχει και απολυτο δικιο.
Εχεις δίκιο σε αυτό... αλλά υπάρχει όντως πρόβλημα σε αυτό..
Τα έχω γράψει και παλιά, όσοι τα θυμάστε καλώς.. Όσοι όχι, μπορείτε να τα βρείτε στο αρχείο του φόρουμ...
Συνοπτικά..
Εκανα στο Ε28 μετατροπή.. Νομιμότατη τότε..
Επειδή μέχρι την αλλαγή της άδειας η ασφαλιστική δεν δεχόταν να με ασφαλίσει, και θα ήμουν μεν νόμιμος, αλλά ανασφάλιστος ουσιαστικά, ΔΕΝ κυκλοφόρησα το αυτοκίνητο ούτε καν για δοκιμή χωρίς να ολοκληρωθεί η αλλαγή κινητήρα και δηλωθεί στην ασφάλεια το νεο καθεστώς φορολογήσιμων ίππων..
Και 500 μέτρα έξω απο το συνεργείο έπεσα σε μικτό, τροχαία, εφορία τεχνικό έλεγχο..
Θα μου πηδούσαν τη ζωή γιατί δεν μπορούσα να επικαλεστώ άγνοια νόμου, παρά τα κενά που σου αφήνει..
Και αυτό μου το βεβαίωσε ο αδερφός που είναι δικηγόρος..
Και πρέπει να το είχα γράψει και τότε, δε θυμάμαι, περασαν χρόνια..
Είμαι τόσο βλάκας, που κτεο το αμάξι δεν πήγε μόνο του.. Πήγε φορτωμένο και γύρισε φορτωμένο σε οδική..
Παρά το ότι ο νόμος το επιτρέπει, είναι πρακτικά ανασφάλιστο..
Και για να γλιτώσω 120 ευρώ, δεν ρίσκαρα να μπλέξω..
Αλλά εγώ είμαι και βλάκας..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση