Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 20-08-15, 11:57
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από intasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως λέει ο τίτλος, ήρθε η ώρα για κομπρεσέρ air condition. Συμπίεση ανεβάζει μια χαρά, αρά μετά τις 3000 στροφές βουήζει. Το ερώτημα είναι τι βάζει κανείς. Μεταχειρισμένο ή επισκευασμένο; Καινούργιο μακριά γιατί μου είπαν ότι κοστίζει αρκετά. Ή μήπως να επισκευάσω το δικό μου; Έχετε να προτείνετε κάποιον στην Αθήνα;
Ακου να δεις που ειχα κι εγω παρομοιο προβλημα. Ενα σπασμενο κομπρεσερ κλιμα, εν μερει απο βλακεια μου, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια, αλλαγμενο με καινουριο γνησιο σε αντιπροσωπεια, αυτο το 2007. Τα τελευταια 2 χρονια περιπου κι εμενα σφυριζε, βουιζε, ειδικα 'φορτωμενο', εκανε οπως κανουν τα ηλεκτρικα μοτερ.
Φετος ειδα πεσμενη αποδοση κι ειπα να του κανω εναν ελεγχο και συμπληρωση φρεον. Οντως ηθελε συμπληρωση και μαζι με το φρεον το μηχανημα βαζει αυτοματα και μια ποσοτητα ψυκτελαιου για τη λιπανση του συμπιεστη. Οταν τελειωσε η διαδικασια και το βαλαμε για δοκιμη, εκτος οτι εβγαζε αρκουδες απ τις γριλιες εξαερισμου στην καμπινα, ως εκ θαυματος το κομπρεσερ ειχε γινει ξανα αθορυβο σαν καινουριο! Ουτε να βουιζει, ουτε να σφυριζει, πουθενα, ρελαντι, εν κινησει, με οποιεσδηποτε στροφες, σιωπηλο! Τελικα σφυριζε γιατι ηθελε και λαδακι εκτος απο φρεον που χρειαζοταν για να αποδωσει σωστα το συστημα κλιμα του αυτοκινητου.
Οποτε δεν το πας να σου κανουν εναν ελεγχο φρεον κι αν απαιτηθει να συμπληρωσεις φρεον και λαδακι και μετα βλεπεις.
Καλυτερα να δωσεις 40 ευρω που κανει περιπου μια διαδικασια, παρα καμμια 500αρα που κανει καινουριο αφτερμαρκετ κομπρεσερ.
Οσο για επισκευη, ρισκο. Θα δωσεις καμμια 300αρα με εγγυηση τι κι απο ποιον;..
Οποτε δες το με το φρεον και μας λες τι εγινε τελικα..
Απάντηση με παράθεση