Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 06-03-08, 09:47
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeBG Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωστόσο, επειδή θέλω να τα αλλάξω σήμερα, μπορείτε να μου εξηγήσετε κάτι?
Ο κατασκευαστής μου δίνει 10w40 για θερμοκρασίες εώς τους 20C και για παραπάνω μου δίνει 15w50 (εάν δέν κάνω λάθος). Άρα, είναι οk εάν χρησιμοποιήσω το 10w40 τώρα που ζεσταίνει ο καιρός? Φαντάζομαι οτι το 10w60 της Castrol θα ήταν το ιδανικό. Πόσο κάνει και πού μπορώ να το βρώ?
Που το ειδες αυτο?

Ο κατασκευαστης προτεινει πολλα λαδια διαφορετικων ιξωδων αλλα δεν τον νοιαζει η θερμοκρασια περιβαλλοντος (εκτος αν ειναι πολυ χαμηλη, σχεδον ποτε αν ειναι πολυ υψηλη). Αυτο που τους νοιαζει ειναι να καλυπτει τις λειτουργικες προδιαγραφες και να εχει καλο σχετικο ιξωδες στην θερμοκρασια λειτουργιας του μοτερ. Ολοι οι κατασκευαστες ειναι της φιλοσοφιας (ορθα κατα την γνωμη μου) οτι αφου το μοτερ δουλευει στους 70-80-100 βαθμους που εχει ορισει ο σχεδιασμος του, σε αυτους τους βαθμους με ελαχιστες διαφορες θα δουλεψει ειτε εχει εξω 40 βαθμους ειτε -10.

Οποτε ειτε κανει κρυο ειτε ζεστη, ενα 10w40 στους ~70 βαθμους που εχει θερμοκρασια λαδιου το μοτερ σου θα εχει παρομοιο σχετικο ιξωδες. Στο κρυο μας νοιαζει ο πρωτος αριθμος γιατι υποδυκνει το ποσο αντιστεκεται το λαδι στην ψυξη. Ενα 10WXX λαδι ας πουμε παγωνει περιπου στους -14 βαθμους ενω ενα 5WXX στους -20 αν θυμαμαι καλα, και παει λεγοντας.

Το 10w60 Castrol Edge Sport ναι δουλευει στα Μ43 μοτερ. Αλλα ειναι λαδι αγωνιστικων προδιαγραφων, σχεδιασμενο να αντεχει τρελες θερμοκρασιες και καταπονησεις. Κακο δεν κανει αλλα ειναι πολυ ακριβο, δεν εχει ουσια να το βαλεις σε ενα συμβατικο μοτερ εκτος αν το πηγαινεις ολη την ωρα κοφτες. Με ενα Motul 8100 5w40 που ειναι επισης πληρως συνθετικο πιστευω εισαι απολυτα καλυμμενος για οποιαδηποτε περιπτωση με μισο κοστος.
Απάντηση με παράθεση