Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 19-08-11, 19:46
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
παιδιά να ρωτήσω. Έχω το 116i LCI απο το καλοκαίρι του 09. Έχω 30.800 χλμ. Κοιτάζοντας συστηματικά το SERVICE-INFO του CBS χτες το πρωί μου έδειχνε ένδειξη service για τα πίσω φρένα σε 6000 χλμ και για τα μπροστά σε 9000 χλμ. Χτες ανέβηκα απο κέντρο Αθήνας στα Βόρεια προάστια το πρωί και γύρισα πίσω το βράδυ οδηγώντας πολύ χαλαρά (όπως όδηγώ πάντα- κανένα ζόρισμα). Πριν σβήσω το αυτοκίνητο το βράδυ λοιπόν μου έδειχνε την ένδειξη των πίσω φρένων στα 1700 χλμ! Πως είναι δυνατόν? Έχει τύχει σε κανέναν? Τεσπα σήμερα, πριν απο λίγο βγήκα για μια βόλτα, το έβαλα μπροστά και ένδειξε απο μόνο του την ένδειξη με το αυτοκινητάκι (σέρβις) σε 1700 χλμ. Οι ενδείξεις είναι οι χθεσινές (1700 χλμ για πίσω φρένα και 9000 χλμ για τα μπροστά). Οπότε
1. Είναι λογικό να ζητάει π.χ. τακάκια πίσω στα 33.000 χλμ περίπου?
2. Πως άλλαξε τόσο πολύ ποσοτικά και τόσο γρήγορα η ένδειξη για τα πίσω?

Ξέρει κανείς?

Να σημειώσω ότι τηρούνται ευλαβικά όλες οι ενδείξεις (ένδειξη & εξουσιοδοτημένο στνεργείο στην ώρα του) και με το παραπάνω!
Επίσης απο την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του -επειδή έτσι όδηγω- τα φρένα στο 90% των περιπτώσεων χρησιμοποιούνται σε στυλ σρωσίματος (απαλό πάτημα απο μακριά πριν απο κάθε στάση). Φυσικά και το στρώσιμό τους (το πήρα καινούργιο) έγινε ευλαβικά. Επίσης με συνέπεια αλλάχτηκαν τα υγρά φρένων στην αρχή του καλοκαιριού του 10 και του 11 όπως ζήτησε το CBS.
Ξέρει κανείς τι παίζει και αν είναι φυσιολογικό να ζητάει τακάκια τόσο σύντομα (διαβάζω σε συμφορουμίτες ζητάει στα 50.000 χλμ +). Ευχαριστώ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη advanced : 19-08-11 στις 19:53
Απάντηση με παράθεση