Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 09-05-07, 12:33
Το avatar του χρήστη M3Convertible
M3Convertible Ο χρήστης M3Convertible δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Μηνύματα: 1.087
M3Convertible is on a distinguished road
Πολύ καλό thread και μπράβο!!!

Να ρωτήσω τώρα κάτι και εγώ ο άσχετος;;;

Όταν σταματάς να πατάς γκάζι και αρχίζει και κόβει το μοτέρ ο εγκέφαλος δεν το καταλαβαίνει αυτό και σταματά την παροχή καυσίμου στα μπέκ;;;
Άρα άμα έχεις 5η σχέση στο κιβώτιο μέχρι και το κατέβασμα της 2ας έχεις κατεβάσει τρείς σχέσεις και αν πάρουμε και την περίπτωση που κατεβάζεις σχέσεις χωρίς να τσιμπάς με το τακούνι γκάζι τότε για πάνω από 15 με 30 (ανάλογα) δευτερόλεπτα οι κύλινδροι μένουν στεγνοί από καύσιμο με άμεσο αποτέλεσμα την τοπική αύξηση της θερμοκρασίας στον κύλινδρο και το έμβολο.

Αυτό φυσικά στα καινούριας τεχνολογίας μοτέρ που έχουν αυτό το σύστημα εξοικονόμηση καυσίμου.
Στο Yamaha XT550 που έχω και έχω σπάσει το μοτέρ μου 2 φορές και το έστρωνα ξανά πολλά από αυτά τα έκανα και είναι σωστά αλλά γνώμη μου είναι ότι δεν ισχύουν σε όλες τις περιπτώσεις.

Και κάτι άλλο με ποιο κριτήριο ορίζουμε τα χιλιόμετρα για το στρώσιμο του μοτέρ μας;;; αυτός ο τρόπος είναι τελείως μα τελείως κατά προσέγγιση.

Και εξηγώ: Το ίδιο είναι να κάνω 500χλμ από Βάρκιζα, Σούνιο, Λαύριο, Κερατέα, Καλύβια πχ 8 φορές και το ίδιο είναι από Βάρκιζα, Γλυφάδα, Φάληρο, Πειραιά, Πέραμα πχ 10 φορές;;; Και οι δύο διαδρομές είναι μικτές αλλά στην πρώτη περίπτωση τα χιλιόμετρα τα μαζεύεις πολύ γρήγορα με δροσερό αέρα και περισσότερο οξυγόνο ενώ στην δεύτερη πολύ αργά με πολύ καυσαέριο και λιγότερο οξυγόνο αποτέλεσμα στην 1η περίπτωση το μοτέρ να έχει δουλέψει πχ 10 ώρες καλά και στην 2η πχ 30 ώρες χάλια.

Άρα το στρώσιμο με χιλιόμετρα είναι μύθος και δεν το έχω ακολουθήσει ΠΟΤΕ γιατί αυτό το λένε όλοι οι μηχανικοί στους κοινούς θνητούς για να δίνουν στον πελάτη κάτι να έχει να μετράει και να μην ασχολούνται με τέτοιου είδους λεπτομέρειες. (έχω σπάσει πάνω από 10 μοτέρ στα μηχανάκια μου ευτυχώς που δούλευα πιτσιρικάς σε συνεργείο, κάτι έμαθα….)

Έχω μία μικρή πείρα σε αεροπορικούς κινητήρες λόγο κάποιας άλλης ιδιότητάς μου και τα πάντα είναι με ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ το λέω και το τονίζω!!!!!!!

Τα λέω καλά ή κάνω λάθος;;;
Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση