Θέμα: ΛΑΔΑΔΕΣ...
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 14-10-08, 21:43
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DASMANIA Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα που θα γραφω εγινε σε εμενα προσωπικα.

εχω μια μανια να αλλαζω καθε 3000 χιλιομετρα λαδια στο αμαξι μου. εστι εκτος απο το μαστορα που πηγενω το αμαξι κατα περιοδους κανω αλλαγες λαδιων και μονος μου, με λαδια αγορασμενα απο ενα γνωστο λαδα στον πειραια (στο λιμανι κοντα στον ηλεκτρικο απο πισο). πηγα και αγορασα λαδια ARAL BLUTRΟNICK 10-40W, στην αρχη δεν ειχα δωσει προσοχη...
το μοτερ ακουγοταν λιγο τραχι απο το κανονικο,
πηγα στον μαστορα μου και του ειπα το ολο θεμα με τον ηχο. και μου ειπε...
δεν πιστευω να πηγες να παρεις λαδια απο τον ........... , ε τη να πω του ειπα οτι απο εκει τα πηρα.
τον τυπο αυτον (λαδα) κατα περιοδους υπαρχουν καταγγελιες οτι εχει λαδια μαιμου! δηλαδη περνει τα παλια λαδια και τα περναει απο μια επεξεργασια και τα ξανθενει και μοιαζουν σαν καινουρια! αλλα το λαδι δεν εχει πλεον την ικανοτητα να λιπενει αρκετα καλα το μοτερ και τα οστιρια γιατι δεν ειναι συγουρο οτι ειναι 10-40, αλλα ειναι ενα μιγμα απο διαφορα λαδια (10-40, 0-30, 15-50),
ετσι εκανα μια νεα αλλαγη λαδιων μαζι με καινουριο φιλτρο μα τα λαδια του μαστορα (agip 10 - 40 ). το μοτερ ξαναηρθε στην αρχη του κατασταση απο θεμα ηχου και ολα καλα.

το νου σας τα λαμογια ειναι παντου! και πεζουν με τα λευτα μας!
Βαριές κουβέντες....κατάρχήν περίμενε μέχρι την επόμενη αλλλαγή να "ακούσεις το μοτέρ"...αν και τα AGIP είναι η τρίτη μαρκα που προτιμώ θα σου έλεγα τη μπεμπα να τη ταιζεις CASTROL...
πιθανότατα το 10-40 της αράλ να είναι κατα τι λεπτότερο από μιας άλλης μάρκας (το λένε αρκετοί ) και να μην ταιριάζει στο μοτέρ.πχ στο μηχανάκι μου το 10-40της REPSOL με το 10-40 της MOTUL με το REPSOL "κοπανάει" το σαζμάν σαν να είναι η μισή ποσότητα ενώ με το MOTUL σαν νάναι από βούτυρο...η μέρα με τη νύχτα δηλαδή!
Και για να έχουμε μια πιο σφαιρική εικόνα αδερφέ,πόσα κμ έχει το μοτέρ σου;
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση