Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 29-10-13, 17:40
M8CSI Ο χρήστης M8CSI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Μηνύματα: 133
M8CSI is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάρι να είχα το αυτοκίνητό σου, φίλε M8CSI.

Η πρώτη φορά που το είδα, ήταν στο περιοδικό auto moto und sport, τεύχος 25, 15 Απριλίου 1993. Γυμνασιόπεδο, τότε, διάβασα το τεστ και αμέσως το ερωτεύτηκα. Βέβαια τότε έκανε 55 εκ. δραχμές και σκεφτόμουν πότε (αν) θα μπορούσα να τα μαζέψω για να πάρω κι εγώ ένα!

Σήμερα στο εξωτερικό βρίσκεις σε προσιτή τιμή, αλλά εδώ στην Ελλάδα, απλά το ξεχνάω. Ευτυχώς ένας φίλος μου έχει μια 850Ci (αυτόματη ΔΥΣΤΥΧΩΣ...) και περιμένω πως και πως να τη βγάλει στο δρόμο να με πάει βόλτα. (και γιατί όχι, να μου τη δώσει να την οδηγήσω!)

Προσπάθησε όσο μπορείς να το χαίρεσαι το αυτοκίνητο (αν όχι σε καθημερινή βάση, τουλάχιστον σε γρήγορες βόλτες το Σαββατοκύριακο) και σοφά (κατά τη γνώμη μου) επέλεξες να ξεχάσεις το υγραέριο.
Φιλε Πετρο Σιγουρα +1000
ε ενταξη Σαβ/κα εχει αλλη φαση απο καθημερινες
Μπορω να σου πω δυο πραματα σχετικα με το εργαλειο μου. η δουλεια του ειναι ενα Διαρκειας Υψηλης Κλασης και Αποδοσης Grand Turismo. δλδ. το Οπλο του και το Μεγαλο Ατου που διαθετη το μοτερ του S70B56 ειναι οτι βγαζη σχετικα πολυ πιο νωρις την Ιπποδυναμη του σε συγκριση με αλλα στο ειδος του στις 5.300σ.α.λ.
Ολη την Ιπποδυναμη και μπορει Ψηλα Να Καθετε να Πυροβολαη για ωρες,
εκει που αλλα αργα η γρηγορα θα στεγνωσουν
π.χ. μπορεις να πας θεσ/κη - αθηνα με 270χ.α.ω. για πλακα.
Τωρα εχω μπει παλαιοτερα σε e31 φορουμ σε γερμανικα και εχω την πασα πληροφορια για το Θηριο.
Τα Βασικα του αυτ. μου ειναι οτι η κατασκευη του ηταν η Πρωτοβουλια του Disiner και δημιουργου των 8 series Klaus Kapitza Να Κληση την καριερα του με ενα Σπορτ Αυτ. σε σχεση με τα αλλα 3 της σειρας τα 8540i - 850i/ci.σε Περιορισμενη Παραγωγη 1500 κομματια και κατι.
Ο Κινητηρας του Παραμενει ως σημερα ο Μονος 12κιλινδρος που εβγαλε η ///Motorsport.
σε Παραγωγη.
Ο Κινητηρας του εμπνευστηκε και πηρε την Βαση απο αυτον του 850i - 5000Κυβικα, αλλα Βελτειωθηκε απο την ///Μ Division - Powered By ///M,
αλλα μεταλλα σε ελλατηρια πιστονιων πιστονια στροφαλοι κουζινετα στροφαλων και κοντες Αγωνιστικες μπιελες για γρηγωρο Ξεσπασμα ροπων και επιδοσεις,
αλλοι εκκεντροφοροι και διαμετροι εισοδου - εξοδου Βαλβιδων με Αγωνιστικο Χρονισμο που οι καμπυλες γραμμων Αποδωσεων σε ολες τις ταχυτητες ειναι καταπληκτικες
Σπορτ Κρουαζιερα δλδ. σε σχεση με τα αλλα 3 840/850 γι'αυτο και του δωθηκε η Ονομασια 850CSI (Coupe Sport Injection).
6ρι Σασμαν Μακρυ Αγωνιστικο η Πρωτη μου κοφτιαζη στα 65χ.α.ω.
η Δευτερα 110, τριτη 155 τεταρτη 210 πεμτη 255 και εκτη 308χ.α.ω. ο Κοφτης στροφων εχω παρατηρηση στην πεμτη- και εκτη δεν το κοβη το αυτ. αισθητα ( Γονατοζοντας το εστω και για λιγο) αλλα διατηρη την ωθηση αυτη και δεν παη παραπανω .
οι Ζαντες οι μανισιες του ειδικα μ'αυτο το Προγραμμα που εχει και σε συγκριση μ'αυτες που εβαλα ειναι Μερονυχτα διαφορα.
Μανισιες μπορει να βαλει πισω συμφωνα και με ενδειξη στο καρτελακι του κατασκευαστη στην πορτα κατω 285/30/18 ,,,,,αλλα ηθελα Να Βαλω το Τελειο και Καλυτερο οπως και το'κανα
ειχα διαβαση σε Γερμανικα φορουμ τις Δηλωσεις που εκανε ο Klauw Kapitza σε αγγλους και γαλλους των Media τον Ιουνη του 92 οταν το 850CSI Πρωτοεμφανιστηκε στο AutoShow of Francfurt
Μετα απο ερωτηματα να Σχολιαση ο Ιδιος το Δημιουργημα του Μιλησε ειπε πολυ λιγα τα εξης:
Κλεινω την Συνεργασια μου με την BMW Δημιουργοντας ενα Supercar Αυτοκινητο ΠΟΥ ΟΣΟ Υπαρχουν Καθαρα Βενζινοκινητα στο μελλον σας το λεω . το 850CSI Δεν θα εχει να ζηλεψη ΤΙΠΟΤΑ οσο και μακραν Παροδικο Τραβηξη το μελλον αυτο , (εννοη στα Βενζινοκινητα)
Αυτοι οι Διανυες απο Τοτε Καταλαβαν οτι η Σταθεροτητα στο Πλανητη σε οικονομια σε Καυσιμα και αλλα ειναι Ασταθης.
Απάντηση με παράθεση