Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 27-12-17, 20:56
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Στο Ε28, υποθέτω και στο Ε30,
υπήρχε ένας αλγόριθμος, χρόνου, εκκινήσεων, θερμοκρασίας μοτέρ και στροφών..
Ιξώδες δεν έβλεπε, κατάσταση λαδιού δεν έβλεπε.. νερο να έβαζες, λάδι θεωρούσε οτι έχεις..
Αν είχε διαρροή δεν ήξερε οτι λείπει λάδι, ούτε αν συμπλήρωνες ή άλλαζες χωρίς μηδενισμό οτι το είχες κάνει..
Ενα απολύτως τυφλό σύστημα ήταν με κάποιες παραδοχές, αλλά σε γενικές γραμμές δούλευε σωστά και με ακρίβεια..
Μου έχει ανάψει Oil service στα 1000 χιλιόμετρα εμένα προσωπικά όταν έπινα το λάδι στο Ε28...
Εχω σβήσει πράσινο λαμπάκι, μόνο κάνοντας εκκινήσεις, χωρίς το αμάξι να κινηθεί...

Στα γενικότερα θέματα...
Τα λάδια αλλάζουν ανεξαρτήτως χιλιομέτρων, στο εξάμηνο εαν το αμάξι κυκλοφορεί..
Και στο έτος εάν το αμάξι κάθεται..
Στα ε30 καλό είναι να μην ξεπερνάει τα 5000χλμ απο αλλαγή σε αλλαγή..

Στο Ε46 θέλει αλλαγή κάθε 25.000 χιλιόμετρα...
Τα αλλάζω όταν ο μετρητής δείχνει 16.000 όταν δείχνει 8.000 και όταν δείχνει μηδεν..
Τα 25.000 ανάλογα με τη χρήση μου είναι απο 16.500 μέχρι 23.000 χιλιόμετρα..
Λέει λοιπόν 25.000 αλλά τα πραγματικά χιλιόμετρα κίνησης είναι πάντα λιγότερα...
Συνεπώς και στα Ε46 έχει αλγόριθμο που αφαιρεί χρόνο / χιλιόμετρα απο το προβλεπόμενο...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση