Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 09-03-14, 11:56
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Καλημερα,
Τα τελευταια χρονια εχω ασχοληθει παρα πολλες ωρες με τη γεωμετρια του αυτοκινητου λόγο της ενασχολησης μου με τη πιστα.
Εχω φαει απειρες ωρες σε σεταπ, αλλαγες ελατηριων, corner weighting, αλλαξα δυο πολυ καλες αναρτησεις, helpers, tenders, κλπ.

Εγω διαφωνω με το θέμα revalving που γινεται στα εργοστασιακά αμορτισερ απο διαφορους μαστορες οπως εχουν αναφερει τα παιδια πιο πάνω.
Η καθε αναρτηση και το καθε αμορτισερ εχει μια λειτουργεια και καποιες δυνατότητες ουτως ωστε να δουλευει σωστα με συγκεκριμενες προδιαγραφες ελατηριων.
Για παραδειγμα η Nitron που εχω στο αμαξι τωρα εχει τη δυνατοτητα πισω να δουλευει σωστα με ελατηρια απο 4kg/mm μεχρι 7kg/mm. Απο εκει και περα, αν καποιος θελει να πάει σε πιο σκληρα ελατηρια η αναρτηση θα χρειαστει revalving απο την Nitron. Την ιδια ωρα που μια Aragosta για το CSL δουλευει με 12kg/mm ελατηριο και κανουν την ιδια δουλεια με την Nitron.

Τωρα, πως γινεται να κανουν μεσω της βαλβιδας διαφοροι τεχνικοι την λειτουργεια του εργοστασιακού αμορτισερ διαφορετική και τα ελατηρια να μενουν τα ιδια, εγω δε μπορω να το καταλάβω και το θεωρω λάθος.

Να πω ακόμη, οτι πιστευω οι εργοστασιακές αναρτησεις στα περισσοτερα αυτοκινητα και παντα με χρηση καθημερινων ελαστικών, ειναι καλυτερες απο τις περισσοτερες aftermarket ή coilover αναρτησεις και προσφερουν καλυτερο καρατημα.
Τα αυτοκινητα και οι εργοστασιακές αναρτησεις εχουν περισσοτερες δυνατοτητες απο τις δυνατότητες ακόμη και εξαιρετικών οδηγων.
Οι περισσοτεροι κανουν λάθος αγοραζοντας μια coilover αναρτηση και χρησημοποιουν το αυτοκινητο χωρις ημισλικ και πάντα σε δημοσιους δρομους.
Χανουν κρατημα και απορω πως δεν το καταλαμβαινουν.
__________________
http://www.timeattack.com.cy/
Απάντηση με παράθεση