Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 19-10-09, 11:40
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα έλεγα να μην απορήσει που θα αποκτήσει πραγματική πρόσφυση και όχι ξύλινη. Βάρκα το αμάξι γίνεται από την ανάρτηση, όχι από τα λάστιχα ...αν έχουν βέβαια τη σωστή πίεση...
για μένα η σωστή πίεση είναι 3-4 psi (ή 0,2-0,25 bar) παραπάνω από το συνιστώμενο

Να μην μιλήσω για το αιωρούμενο βάρος (unsprung weight) των 5-6 κιλών σε κάθε τροχό που προσθέτουν τα RFT ... ότι χειρότερο για ανάρτηση, ρουλεμάν, φρένα και γενικότερες φθορές και καταπονήσεις, + τα γνωστά χάλια από άποψη άνεσης και ευστάθειας...
με την ιδια αναρτηση...το ιδιο αμαξι με συμβατικα...ειναι βαρκα...και με rfl ειναι οκ...το έχω δοκιμασει...οπως λεει και ο φιλος πιο πανω...

Driver M εσυ που ξερεις τι ήθελαν να κανουν?!εισαι μεσα στο εργοστασιο?η εσυ την σχεδίασες?!...η μ3 δεν ειναι αμαξι για πιστα μονο...ειναι ενα αμαξι σπορτ χωρις να χάνει σε ανεση...ειναι ενα αμαξι για ολα...χιονια θες?πιστα θες?ψωνια θες?!δεν ειναι gt3!!!και οσο αναφορα για τις πιεσεις...και λιγοτερο εβαλα και παραπανω...το αμαξι γερνει πολυ παραπανω απο οτι πριν!αισθητη διαφορα!

επισης στα πολλα χλμ...το runflat δεν παραμορφονεται τοσο όσο το συμβατικο...200 πηγαινα καρφι και με αερα

και η ερωτηση μου ειναι η εξης...εσυ δοκιμασες και τα δυο για να εκφερεις αποψη...με την ιδια αναρτηση και το ιδιο αμαξι?!
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nickvas19 : 19-10-09 στις 11:48
Απάντηση με παράθεση