Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-06-15, 00:28
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
Cool πολύ ακριβό πράγμα το detailing

Χαιρετίζω τους συμφορουμίτες,
Σήμερα επισκέφθηκα γνωστό detail μαγαζί στο περιστέρι (δν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρω όνομα), για να πάρω μια γνώμη για την κόκκινη 116 μου η οποία έχει αρκετά ταλαιπωρημένο χρώμα (αραχνιασμα-swirl,επιφανειακές γρατζουνιές, και καθόλου λεία επιφάνεια) απο την προηγούμενη ιδιοκτήτρα. Τελικά έφυγα με ένα κουστουμάκι των 300 ευρών για τις εξής εργασίες :
- Αφαίρεση επικαθήσεων με πηλό (Detailing Clay)
- Μέτρηση πάχους χρώματος σε κάθε πάνελ.
- Διόρθωση χρώματος Τριών Σταδίων (Three Stage Correction) με αλοιφαδόρο και χρήση έως τριών λειαντικών αλοιφών.
- Καθάρισμα υπολειμμάτων της αλοιφής από τη διαδικασία του γυαλίσματος
- Επιθεώρηση χρώματος υπό σωστό φωτισμό
- Σφράγισμα του χρώματος με ποιοτικό σφραγιστικό (Premium Sealant), με Νανοπροστασία (Nano Sealant) ή με Φυσικό Κερί (Carnauba Wax*)
- Καθαρισμός εξωτερικών ελαστικών και πλαστικών επιφανειών και συντήρηση τους (Rubbers and Trims cleaned and conditioned)
- Καθαρισμός και προστασία των εξατμίσεων
- Καθαρισμός με ΑΙΟ (Al In One) προϊόν των τελάρων των πορτών, καθώς και σφράγιση τους με Sealant.
- Καθαρισμός των γυάλινων επιφανειών
- Σφράγιση των παρπρίζ με υλικά νανοπροστασίας, για απώθηση του νερού και καλύτερη ορατότητα σε οδήγηση υπό βροχή.
- Σφράγισμα ζαντών με συνθετικό σφραγιστικό (Sealant) για επιπλέον γυαλάδα και ευκολότερο μετέπειτα καθαρισμό τους.

+100 ευρώ αν ήθελα φινίρισμα με κάποιο coating σκληρυντικό νανοτεχνολογίας.
Και απορώ αν είναι εντάξει η τιμή αυτή σε σχέση με ότι κοστίζει σε εκείνον η αν προκειται για εκμετάλλευση της τρέλας των αρρώστων, ειδικά στις μέρες μας, καθώς προφανώς για να διατηρούνται εκεί οι τιμές, υπάρχουν κάποιοι που τα δίνουν.

Επίσης σκέφτομαι ότι μπορεί να μην έχω την τεχνογνωσία-εμπειρία των ειδικών ούτε τα κατάλληλα εργαλεία για να εξαφανίσω τελείως το αράχνιασμα ,ωστόσο θα μπορούσα με τα μισά λεφτά και αρκετό μεράκι και ενημέρωση, να έχω ένα ικανοποιητικό τελικό αποτέλεσμα ετσι ώστε να μην "φοβάται" πλέον να βγει στον ήλιο το αμάξι. Από την άλλη ίσως και να θέλω να εξαφανίσω το αράχνιασμα τελείως και να φέρω το χρώμα όσο πιο κοντά στο εργοστασιακό του γίνεται ώστε να το καμαρώνω όποτε το βλέπω έτσι αψεγάδιαστο. (μήπως είμαι κ εγω αρρωστος?! :P )

θα ήθελα τις γνώμες όσων μοιράζονται παρόμοιους προβληματισμούς και από όσους έχουν ψαχτεί στο θέμα και έχουν κάποια εμπειρία

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fourna7 : 26-06-15 στις 00:31
Απάντηση με παράθεση