Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 05-12-10, 17:58
trueno Ο χρήστης trueno δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 27-09-2009
Μηνύματα: 80
trueno is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greekm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
ολη η περιοχη ειναι ομορφη...το διαστημα που θα μεινεις ειναι μικρο για ..εξερυνησεις...και εξαρταται τη ζητας....να ανεβεις και στον παλιο παντελεημονα και στους παλιους πορους...να μην φας στο λιτοχωρο...να κατεβεις για ψαρακι στην ολυμπιακη ακτη κατερινης..(οχι μακρια απο την διασταυρωση λιτοχωρου)..και εκει να πας στο "οδος Υδρας"...στον πλαταμωνα στο λιμανι εχει 2 καλες ψαροταβερνες...το "λιμανακι" και ο "χαρης"......εαν θελεις καθως πηγαινεις..στα τεμπη,ανεβα Αμπελακια για τα καλυτερα παιδακια στου "θεμη".....πιες καφε στην παλτεια του Ν.Αγ.Παντελεημονα..με θεα το καστρο και ολο το αιγαιο....απειρα τα μερη ..τωρα με 3 πιτσιρικια μαζι δυσκολευουνε οι επιλογες για περπατημα κτλ..βεβαια εξαρτατι τι ηλικα εχουνε...ανεβα μεχρι το καταφυγιο του Ολυμπου για κανα καφεδακι...αν και με χιονια ειναι καλυτερα...η βαση σου που θα ειναι?

Αχχχ...δεν πρόλαβα να σε διαβάσω! Βλέπεις αργησα και εγώ να ζητησω πληροφορίες.....
Λοιπόν σήμερα γυρισα , και θα μοιραστώ τις εντυπώσεις μου μαζί σας.
Ωραία η περιοχή , πολύ ωραίο χωριό ο Παλαιός Αγ.Παντελεήμονας , αναπαλαιωμένο πλήρως με κοινοτικά κονδύλια , γεμάτο ταβερνες , καφέ , και μαγαζάκια , μέσα στα πλατάνια. Φαγητό καλό , δεν με τρέλανε κιόλας.
Φοβερή τοποθεσία η θέση Πριόνια στον Ολυμπο 17 χλμ. πάνω από το Λιτόχωρο. Είναι και το τελευταίο σημείο που παει κανείς με αυτοκίνητο. Από εκεί και πάνω μόνο με τα πόδια.Σταματάς και βρίσκεσαι μεσα σε ενα απίστευτο αλπικό τοπίο στα 1100 μέτρα. Το Σαββατο που πήγαμε εμείς είχε καθαρά χειμωνιάτικο καιρό , ομίχλες , ψιλόβροχο κλπ. Μαγεία το περπάτημα στο δάσος , τρέλα η οδήγηση με ανοιχτά τα παράθυρα και τις μυρωδιές του δάσους να μπαίνουν από παντού, απόλαυση το καφεδάκι στο ξύλινο καπηλειό εκεί που σταματά ο δρόμος. Αν πεινάει κανείς προσφέρει και φαγητό.
Δυστυχώς δεν πρόλαβα να διαβάσω το post του greekm3 και εκατσα για φαγητό στο Λιτόχωρο , σε μια ταβέρνα που διαφημιζόταν ότι ανήκε στον Συνεταιρισμό Γυναικών Λιτόχωρου. Το φαγητό εντελώς αδιάφορο ,και τιγκα στο αλάτι και στα μπαχαρικά.
Πολύ ωραίο το Κάστρο του Πλαταμώνα , ειδικά αν εχεις μαζί και παιδιά , με φοβερή θεα της γυρω περιοχής! Προσοχή είναι ανοιχτό καθημερινά μόνο μέχρι τις 3 μμ , τις Κυριακές του χειμώνα δε , η είσοδος ειναι δωρεαν. Τις υπόλοιπες μέρες το εισιτήριο ειναι 2 Ευρώ.
Η βάση μου ηταν η Σκοτίνα , οπότε όλα αυτά ηταν πολύ κοντά μας.
Εν κατακλείδι μου άρεσε η περιοχή , ειδικά ο Ολυμπος και με βλέπω μετά την Πρωτοχρονια πάλι πάνω , να επισκεφθώ και τα υπόλοιπα μέρη που πρότεινε ο φίλος greekm3
Απάντηση με παράθεση