Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #166  
Παλιά 12-08-09, 14:29
patrinos Ο χρήστης patrinos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 504
patrinos has a spectacular aura aboutpatrinos has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
1)είπα κατά 99% ίδιο υλικό, δλδ ίδια σύσταση δλδ ίδια θερμοχωρητικότητα, αλλά και διαφορετική να έχουν το πάχος του υλικού είναι τόσο ελάχιστο οπότε μπορείς να ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ότι είναι από το ίδιο βασικό υλικό (γυαλί). Οπότε ΑΝ έχεις την ίδια ΘΕΡΜΙΚΗ ακτινοβολία οι λάμπες θα έχουν κατά 99% ίδια θερμοκρασία.

ΔΕΝ έχεις όμως την ίδια θερμική ακτινοβολία. Και αυτό γιατί οι λαμπτήρες πυράκτωσης περίπου το 90% της ενέργειας που τους δίνεται την μετατρέπουν σε ΘΕΡΜΙΚΗ, άρα ανεβάζουν μια θερμοκρασία Χ βαθμών. Οι λαμπτήρες αερίου Ζήνον ΔΕΝ έχουν τις ίδιες απώλειες σε ΘΕΡΜΙΚΗ ενέργεια (άρα έχουν μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης, ως προς την φωτεινότητα, δλδ μετατρέπουν ηλεκτρική ενέργεια σε φωτεινή ενέργεια και μάλιστα στο ορατό φάσμα κατά μεγαλύτερο ποσοστό από ότι οι αντίστοιχης κατανάλωσης λάμπες πυρακτώσεως, κατά συνέπεια παράγουν ΛΙΓΟΤΕΡΗ θερμότητα ΑΡΑ και λιγότερη ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ. 1+1=2.Βάλε και το γεγονός ότι οι λαμπτήρες αλογόνου στα Ι.Χ. καταναλώνουν 55W ενώ το 90% των ξένον κιτ καταναλώνουν 35W, οπότε οι θερμότητα που παράγεται από ένα λαμπτήρα ζήνον είναι αρκετές φορές λιγότερη από αυτή του αλογόνου.

2)το θάμπωμα δεν οφείλεται ΜΟΝΟ στη θερμότητα, ΑΛΛΑκαι στην ιώδη και υπέρ ιώδη ακτινοβολία και αμφιβάλλω (βασικά είμαι σίγουρος αλλά βαριέμαι να ψάχνω για να βρω λινκ να το δεις) αν το ποσό της ακτινοβολίας αυτής είναι ικανό να προκαλέσει θάμπωμα του οποιοδήποτε φαναριού.-

Εσύ είπες ότι ζαρώνουν τα φανάρια που έχουν αφτερμάρκετ ξένον, όχι εγώ, άρα εσύ πρέπει αν θες να είσαι συνεπής να το αποδείξεις, όπως εγώ σου απέδειξα με επαγωγικό μαθηματικό τρόπο ότι αυτό που ισχυρίζεσαι ΔΕΝ γίνεται, ή ΑΝ γίνεται ΔΕΝ οφείλεται στη θερμότητα που εκλύεται από τα κιτ ξένον.

Και στην τελική δε με πιστεύεις ή δεν καταλαβαίνεις αυτά που λέω (μπορεί να φταίει και ο τρόπος μου), οκ, πάσο. Κάνε το άλλο για να δεις αν έχω δίκιο ή όχι.

Άναψε ένα φανάρι με συμβατική λάμπα για 5λεπτά.

Άναψε και ένα φανάρι (κατά προτίμηση το άλλο φανάρι από το ΙΔΙΟ αυτοκίνητο) που έχει κιτ ξένον και πιάσε τα να δεις ποιο είναι πιο ζεστό και ποιο είναι πιο κρύο.



Απαντάμε όταν το θυμηθούμε!Ή αν μας το θυμήσουν επανειλημένα!!


Μα δεν τσακώθηκα ούτε σήκωσα ένταση.

Ίσα ίσα που σου είπα ότι θα σου εξηγήσω πιο απλά για να το καταλάβεις.

Αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι υπονοώ ότι είσαι χαζός ή οτιδήποτε άλλο, απλά ΠΟΛΥ απλά μπορεί να μην κατάλαβες αυτό που έγραφα ως απάντηση σε εσένα, και σκέφτηκα ένα τρόπο να το πω αλλιώς. Το ξεκαθάρισα τουλάχιστον ότι δεν ειρωνεύομαι, ούτε υπονόησα ότι το κάνεις εσύ.

Συζήτηση κάνουμε και προσπαθούμε να βρούμε ποιο πράγμα στέκει και ποιο ΔΕΝ στέκει, όχι με βάση δοξασίες και εμπειρίες άλλων αλλά με αποδείξεις. Γιατί και εμένα πχ (και ξαναλέω ότι δεν ειρωνεύομαι) μπορεί αύριο να έρθει ένα με ζαβλακωμένο φακό και να μου πει ότι το έπαθα από τα ξένον. Οκ το έπαθες από τα ξένον ΑΛΛΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να το έπαθες από τη θερμοκρασία του λαμπτήρα.

Ξαναλέω ότι δεν σε ειρωνεύομαι, δε συνηθίζω να ασχολούμε με άτομα που αξίζουν την ειρωνεία μου.
προκαλειται απο πολυμερισμο του πλαστικου φαναριου λογω τις ακτινοβολιας.δεν εχω κανενα μα κανενα σκοπο να τσακωθω με κανεναν απο το φορουμ για οποιοδηποτε θεμα ποσο μαλλον για τα xenon..δεν το διατυπωσα σωστα λοιπον... η θερμοκρασια που παραγουν σε συνδιασμο με την ακτινοβολια των φωτων xenon πολυμεριζουν το πλαστικο φαναρι με αποτελεσμα να θαμπωσει και να καει..αν μιλησα σε καποιον με νευρα η τον προσβαλλα καπου η φανηκε να ειρωνευομαι ζητω συγγνωμη.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΟΙ ΛΟΓΙΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΖΗΤΑΜΕ...
Υ.γ. τα κεφαλαια ειναι για να δωσω εμφαση και το τονιζω γιατι σε παρεμφερει περιπτωση βρεθηκε εξυπνος που μου εριξε κοκκινη οτι γραφω με κεφαλαια..
Απάντηση με παράθεση