Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #170  
Παλιά 18-08-09, 15:22
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Θα σας δωσω λιγες πληροφοριες για τα bi-xenon μια που τα εχω τοποθετηση και πιστευω πως εχω γνωση.
Τa bi-xenon χρησιμοποιουνται σε αμαξια οπου τα φωτα κανονικη-μεγαλη σκαλα τα κανει μίας τοποθετησης διπλη λαμπα στο ιδιο φαναρι στο ιδιο σημειο.Στο bmw σαν το δικο μου, ε36 χωρις projector η μεσαια σκαλα ενεργοποιει τις αντιστοιχες λαμπες ή xenon που βρισκονται εκατερωθεν των νεφρων του σηματος της bmw οπως κοιταμε τη μουρη του αυτοκινητου, ενω η δυνατη σκαλα ειναι οι διπλανες λαμπες (στα ακρα των φαναριων διπλα στα πλαινα φλας) οπου στεγαζονται εσωτερικα σε διαφορετικο χωρο.Οι λαμπες σε αυτη τη περιπτωση (δυνατη σκαλα-μεσαια σκαλα ) ειναι συνηθως των ιδιων watt με μονη διαφορα οτι στο εσωτερικο κουφωμα που περιεχονται οι λαμπες για την μεσαια σκαλα ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑλΛΟ που εμποδιζει την απευθειας διαπορα του φωτος πραγμα που επιτρεπεται στις διπλανες για να παιζουν το ρολο της δυνατης σκαλας για αυτο αλλωστε και τυφλωνουν.Οταν βαζουμε xenon αλλαζουμε τις λαμπες τις εσωτερικες οποτε το ολο setup παραμενει το ιδιο και φυσικό, το βλεπω , να μην τυφλωνουμε τους απεναντι (αφου το μεταλο παραμενει στη θεση του) .Τωρα αν βαλουμε τις xenon λαμπες στις διπλανες θεσεις λογικα θα κανουν τη νυχτα μερα αν ειναι συνεχεια αναμμενες ελειψει εμπροσθιου μεταλλου στο εσωτερικο του φανου, αλλα δεν μπορουμε να κανουμε σινιαλο γιατι θα ειναι σαν να σβηνουμε και ενεργοποιουμε ταχυτατα τα balast πραγμα αδυνατο .Δεν εχω δοκιμασει με πυκωτες οπως ειπε αλλο μελος.
Ti γινεται στη περιπωση που σε ενα φαναρι , στον ιδιο χωρο , υπαρχει η μεσαια και μεγαλη σκαλα?
Αυτο συναντησα σε ενα honda civic.
Εκει ειδα οτι οι λαμπες που φοραει ειναι ουσιαστικα διπλες.Δηλαδη σε μια βαση περιεχονται δυο λαμπες μεσαια-μεγαλη σκαλα που ενεργοποιουνται ανεξαρτητα για μεσαι μεγαλη σκαλα και σινιαλα.
Εδω οταν θελουμε να βαλουμε xenon βαζουμε τα λεγομενα bi-xenon.
H υλοποιηση γινεται με δυο τροπους.
Ο ενας και φθηνοτερος κατασκευαστικα ειναι η ενσωματωση σε μια καθαυτη βαση λαμπτηρα,δυο λαμπτηρων.Ο ενας ειναι xenon που οδηγηται απο το balast για χρηση μεσαιας σκαλας και ο αλλος σχεδον εφαπτομενος προς το xenon λαμπτηρα ειναι μια τυπου αλογονου θνητη λαμπα που ενεργοποιειται στη χρηση μεγαλης σκαλας οποτε εχει την απαιτουμενη ταχυτητα για σινιαλα.
Η αλλη κατασκευαστικη υλοποιηση,ΣΑΦΩς ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ, bi-xenon, ειναι η χρηση ΕΝΟς ΜΟΝΟ ΛΑΜΠΤΗΡΑ XENON που οδηγηται απο το αναλογο balast και ενα μεταλικο στελεχος που ειναι περιμετρικα του λαμπτηρα και μετακινηται ταχυτατα μπρος πισω με τη βοηθεια ενος ηλεκτρομαγνητη καθε φορα που ενeργοποιουμε την μεγαλη σκαλα.Ετσι με αυτον τον τροπο εχουμε την δυνατοτητα να κανουμε σινιαλο με xenon lampa αλλα και μεσαια-μεγαλα φωτα ολα xenon.ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ μειωνεται-αυξανεται ο φωτισμος σε μια μονιμα αναμμενη λαμπα απο την κινηση ενος μεταλικου περιβληματος.
Oλα αυτα τα εχω δει στη πραξη σε συγκεκριμενα αμαξια που τα τοποθετησα εγω οποτε να μην λαμβανονται απο αλλα μελη σαν απολυτος οδηγος.
Πιστευω να βοηθησα να κατανοηθουν ορισμενα πραγμα
Φιλικα
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση