Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 31-08-09, 22:35
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
e-90 320 με 170 άλογα. εγώ τα γνωστά κομπιάσματα, που γίνονται αντιληπτά κυρίως στις χαμηλές στροφές.
θα ήθελα όποιος από το φόρουμ γνωρίζει να καταθέσει την γνώμη του. το δικό μας ( μάλλον δεν είναι μόνο δικό μου), είναι ότι το αυτοκίνητο έχει κάποιο πρόβλημα ροής( αέρα ή καυσίμου), και γίνεται προφανώς πιο αντιληπτό στις χαμηλές στροφές και έιδικά όταν βρίσκεσαι σε ανηφορικό δρόμο! σε κατηφορικούς δρόμους ή γενικά όπου δεν έχει φορτίο ο κινητήρας μπορεί τα μπερδέματα του κινητήρα να τα μπερδεύουμε με μικροανωμαλίες του οδοστρώματος ΄( Η αλήθεια είναι ότι σε κατηφόρα δεν σε πολυενοχλεί) Επίσης, να τονίσω ότι όλα αυτά συμβαίνουν όταν δεν τσαρουχώνεις το γκάζι. Από ότι έχω καταλάβει οι φίλοι με πιο σπορ ανησυχίες δεν το αντιλαμβάνονται ως τόσο συχνό πρόβλημα.( Άλλωστε και ο τεχνικος στην αντιπροσωπεία αυτό μου είπε/αν το πιέσεις δεν το πολυεμφανίζει)
επίσης να αναφέρω ότι χώρια από αυτα τα μικρομπερδέματα, πιθανών κάποιοι φίλοι να έχουν νοιώσει ότι ο κινητήρας σαν να κάνει κάποια σκαλοπάτια ισχύος. τέλος πάντων δεν και ο καλύτερος ορισμός αλλά αυτό μπορεί να συμβεί σε όλη την γκάμα τον στροφών.
όλοι μιλάμε κυρίως για προβλήματα ροής βενζίνης. θέλω να ρωτήσω το εξής: με αφορμή κάποιους φίλους που λεν ότι έλυσαν το πρόβλημα από τον αισθητήρα λ, υπάρχει περίπτωση στο σημείο που διαβάζει ο αισθητήρας τα καυσαέρια να έχει παρει υγρασία-νερό( μπορεί τα δικά μας να ήταν εκτελωνισμένα στο λιμάνι δεν ξερώ πόσους μήνες) η κάτι άλλο, και ως εκ τούτου να διαβάζει πιο πλούσιο μίγμα και να διορθώνει ο εγκεφαλος το μίγμα προς το πιο φτωχό? Συγγνώμη αν είναι τελειος άσχετο. απλώς έκανα μία σκέψη. Παρακάλώ κάποιος ας μπει στο κόπο να τεκμηριώσει αν αυτό στέκεται ή όχι ως πιθανότητα
Απάντηση με παράθεση