Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 05-09-16, 00:57
greengarnet Ο χρήστης greengarnet δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-02-2008
Μηνύματα: 42
greengarnet is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stauros772000 Εμφάνιση μηνυμάτων
ησταθμη για να πεσει,καπου τα εχασε.παρατηρησες λαδια κατω απο το οχημα?αν ναι,τοτε χανει ή απο την τσιμουχα που εχει στο κουζινετο που ελεγα ή απο κανα καλο χτυπημα στο καρτερ,εδωσε ανοχες και θελει βγαλσιμο και σιλικονη...........συνηθως ομως,επιδης κανεις δεν κανει συντηρηση στο κιβωτιο,γινονται τα λαδια εντελως νερο,με πολλες συνεπειες......δεν λιπαινονται τα σωθικα ,καλα,και αρχιζουν να βγαζουν γρεζια,στην αρχη σαν σκονη ,που κανουν το λαδι,λασπη,και μετα αρχιναν τα λεπτα ρινισματα.τα περισοτερα τα κρατανε τα 6-8 μαγνητακια που ειναι τοποθετημενα στο καρτερ,αλλα απο ενα οριο και μετα,δεν μπορουν να κρατησουν αλλα.αυτα τα αλλα λοιπον,παγαινουν στο φιλτρο και το βουλωνουν.πεφτει λοιπον η δυναμη εισροφησεις απο την αντλια,ειναι και το λαδι νερο,αρχιζει γεωμετρικα η φθορα της αντλιας να αυξανεται ,και μετα ψαχνεις κιβωτιο,αν εισαι τυχερος.αν δεν εισαι,πας το δικο σου και το κανεις καινουριο με 1500 ευρω,σε ανεξαρτητο επισκευαστη,η στην μπεμπε ,με 3000 ...........την φωτο γιατι την ανεβασες?αμφισβητησε κανεις τα λεγομενα σου?ή θα μας πει ποιο κιβωτιο φορας?αν αναψε,δειχνει μειωμενη πιεση στο κυκλωμα......οτι εγραψα,αφορα το κιβωτιο 5hp18-19......για ποιο συγχρονα ,δεν ξερω...........εχεις κανει αλλαγη λαδιων και φιλτρου ποτέ,στο κιβωτιο?


ΔΛΔ φιλε μου αν καταλαβα καλως..εννοεις πως μπορει τα λαδια επιδη δεν θα εχουν αλαχθει ποτε και το οχημα εχει 160000 χλμ μπορει να εχουν γινη σαν νερο? και να θελουν αλαγμα μαζη με το φιλτρο λαδιου του σασμαν? γιατι λαδια στο εδαφος δεν εχω δει.. δλδ ολο το σκηνικο να ειναι προηδοποιηση για αλαγη ολων αυτων? γιατι αν ειχε καταστραφει το σασμαν προφανως θα με ειχε αφηση πλεον αρα να υποθεσω πως δεν ειναι μεγαλη ζημια?
σε ευχαριστω παντως φιλε μου για την βοηθεια σου
Απάντηση με παράθεση