Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 14-05-11, 13:04
Το avatar του χρήστη fz21
fz21 Ο χρήστης fz21 δεν είναι συνδεδεμένος
turbo sucks....! ! !
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 751
fz21 will become famous soon enoughfz21 will become famous soon enough
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θάνο.
Χοντρικά θα στα πώ.
Μεγαλύτερο μετατρόχιο στον άξονα σημαίνει μεγαλύτερα περιθώρια πρόσφυσης (απλά μετά ίσως είναι πιο απότομο).
Όταν μεγαλώνεις την πρόσφυση σε έναν άξονα (σε ένα ισορροπημένο αυτοκίνητο), ο άλλος άξονας χάνει πάντα πρώτα την πρόσφυση.

Τα σωστά βήματα ποιά είναι (αφού επιμένεις να θές αποστάτες που εγώ δεν θα έβαζα):

Αποστάτες πίσω. Ευθυγράμμιση (γιατί έχει πάει για βρούβες η παλιά).
Δοκιμές.
Αποστάτες και μπροστά. Ξανά ευθυγράμμιση (γιατί έχει πάει πάλι για βρούβες η προηγούμενη).
Βγάζεις κάτι. Ξανά ευθυγράμμιση.

Αφού μεταβάλλοντας τη γεωμετρία κάθε φορά (τη συνολική) ακυρώνεις την προηγούμενη ευθυγράμμιση.

Αφού θέλεις τους αποστάτες, βάλε και μπροστά και φυσικά θα βάλεις μπουλόνια ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ μακρύτερα (π.χ. 7mm) που ελπίζω να το έχεις ήδη κάνει στους πίσω τροχούς και ...κάνε ευθυγράμμιση.

Προσοχή με τα μπουλόνια γιατί σε βλέπω να παριστάνεις τον Nigel Mansel 1991 Portugese GP:
Δημήτρη γιατι να κανει ευθυγραμμιση εναν εναν αξονα ξεχωριστα ??? για ποιο λογο ?

εγω ας πουμε οταν χαμηλωσα εκει που ηθελα και ειχα ενα θεματακι εβαλα 4 αποστατες μπρος πισω ιδιους,εκανα μια ευθυγραμμιση και τελος !
ουτε χαλασε κατι ουτε τπτ...!
ειδα τεραστια διαφορα στο πατημα που να πω την αληθεια δεν την περιμενα με τπτ και με λιγα λογια μονο θετικες εντυπωσεις εχω...ααα ουτε ξεκολαει αποτομα τωρα αν και εχω και τις αντιστρεπτικες μου στην πιο σκληρη ρυθμιση !
αυτα...
__________________
Πωλούνται Πίσω φρένα απο Ε46 330...! :http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27897
avatar:production and design originally by E36Rules!! ..........! ! !
Απάντηση με παράθεση