Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 30-10-11, 15:34
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Καλησπερα και απο εμενα.

Φιλε grigoris E46 αν και ο dimitrisΕ34 απαντησε σχεδον σε ολα τα ερωτηματα σου και σου εδωσε την σωστη κατεύθυνση, οφειλω να σου πω και εγω τις αποψεις μου.

Αρχικα ειχα και εγω ενα Ε30 το οποιο επαιζε καλύτερα απο το Ε36 που εχω τωρα. (το οποιο Ε36 παιζει σε επιπεδο διαγωνισμού ΕΜΜΑ HQ). Το θεωρώ πιο εύκολο και δινει λιγότερους συντονισμούς και τριξίματα. Πισω δεν ειχα μεγάφωνα καθως με ενδιαφέρει η στερεοφωνική εικονα.

Παμε στις ερωτησεις σου.
1. Πισω μπορεις να τοποθετήσεις 2 οβαλ 6''Χ 9''. Για να μπουν πρεπει αγορασεις 2 αποστάτες του εμπορίου η να φτιαξεις εσυ 2 ξύλινους αμα πιάνει το χέρι σου. Τους βιδώνεις επανω στην εταζερα και το μεγαφωνο σηκωνεται πιο ψηλα ωστε να μην βρίσκει. Σωστο ειναι ο αποστάτης να μην έχει κενά με το μεγάφωνο η την εταζερα για να μην διαφεύγει ο διακινούμενος αέρας.

Το αποτέλεσμα θα μοιάζει κάπως έτσι.



Uploaded with ImageShack.us


2. Ναι παιρνει 13αρι η αλλιως 5,25''. Το βαθος δεν το θυμαμαι αλλα για να εισαι σιγουρος βγαλε εναν kick panel με το μεγαφωνο και μετρα το. Μην βασιζεσαι σε οτι θυμαται στο περιπου ο καθενας, καθως μετα την αγορα του μεγαφωνου ισως βρεθεις προ εκληξεως..

Πολλοι εχουν βαλει και 16cm κοβοντας το πλαστικο πανελ και βιδωνοντας το μεγαφωνο εκει πανω εξωτερικα. Εκτος απο το αισθητικο κομματι που αν και δεν πολυ φαινεται για εμενα δεν αξιζει καθως ο χωρος εκει ειναι πολυ μικρος και ο διακινουμενος αερας πολυ λιγος για οτι απαιτει ενα 16 αρι. Το ηχητικο αποτελεμα δεν ειναι σωστό καθως το 16 υπολειτουργεί και ξεφευγει απο τις σχεδιαστικες του προδιαγραφες. Αρα Ψηφιζω ενα καλο και βαρβατο 13 αρι.

3. Αν πας σε 13 αρι προτεινω ανεπιφυλακτα να πας πας σε διαιρουνο και οχι σε ομοαξονικο. Η Focal στις entry level σειρες δεν ειναι καλη. Δεν στην συστηνω. Μονο εαν πας σε Polyglass VR η K2P. Παλι για τα γουστα μου ειναι πολυ σκληρα. Μονο τα K2P μου αρεσουν καπως καλυτερα.

4. Απο πηγη δεν προκειται να σε παροτρύνω πολυ καθως παιζει ρολο και η προτίμηση του καθενος στις χροιές. Δεν θα μπω στην διαδικασία να αποδείξω πια ειναι καλυτερη. Για εμενα στο αυτι μου ταιριαζει η χροια των pionner. (πολυ καλη αναλυση, σωστο δεσιμο χαμηλου με το υπολοιπο φασμα σε επιπεδο EQ και οχι να εντυπωσιάσει. Αριστα φιλτρα). Απο εκει και περα μπορεις να επιλεξεις οτι θες. Απλα προσεξε να εχει οπωσδήποτε 3 set RCA Pre Out (καλο θα ηταν να ειναι απο 5V και ανω). Ενα σωστο EQ με 8 με 10 περιοχες. Και να εχει ενσωματωμένο crossover High pass, low pass. (αυτα τα εχει και ο ενισχυτής αλλα καλο ειναι να παιζεις απο μπροστα.). Βεβαια για να πετυχεις σωστο imaging στο Ε30 πρεπει η πηγη να εχει χρονικη διωρθωση (time alighnment). Καθως το mid με το tweeter θα εχουν αχανη αποσταση και το matching θα ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο. Ειναι πολυ ακριβο χαρακτηριστικο. Η JVC εχει πηγες πολυ οικονομικες με πολλα ποιοτικά χαρακτηριστικα. Αμα βρεις βεβαια κανα P88RS μεταχειρισμενο θα ειναι πολυ καλη περιπτωση.

Για εμενα το κλειδι της επιτυχιας σου ειναι να βρεις ενα καλο βαρβατο mid που να παραγει αρκετο και ποιοτικο spl. Διαιρουμενο, με το tweeter στο κολονακι στο υψος των αυτιων σου .Με 13 mid απαραιτητο και ενα sub οχι μεγαλυτερο απο 12'' προτιμοτερο κλειστου τυπου ωστε να μην π
ιανει πολυ χωρο αλλα και για εχεις Hi-Fi αποτελεσματα. Ολα αυτα θα πρεπει να οδηγηθουν απο ενισχυτη ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ καθως με τα ρευματα του ενισχυτη της πηγης το αποτελεσμα δεν θα ειναι ουτε καν μετριο. Ο ενισχυτης σου θα μπορουσε να ειναι 4 καναλος με 2 καναλια για το εμπρος σετ και τα αλλα 2 γεφυρα για το sub. Στην περιπτωση ενεργης οδηγησης θες 5 η 6 καναλια. Για πισω μεγαφωνα προσθετεις αλλα 2 καναλια.

Εαν θες να καταλαβεις λιγα περισσοτερα απο το θεωρητικό σταδιο μπορεις να διαβασεις ενα παλιο μου ποστ εδω.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ED%F4%E1+audio
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση