Θέμα: BMW M3 CSL Loaded
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #196  
Παλιά 18-12-09, 14:10
Το avatar του χρήστη Hannibal
Hannibal Ο χρήστης Hannibal δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-02-2005
Μηνύματα: 5
Hannibal is an unknown quantity at this point
Λοιπόν. Καταρχάς sorry για τα greeklish θα το διορθώσει ο Santo που είναι διπλα μου.... Βλέπετε Dubai γαρ και δεν παίζει ελληνικά...
Anyway....

Κάθισα και διάβασα 20 σελίδες topic με αψιμαχίες, αναλύσεις επί των αναλύσεων και πολλές φορες γυρίζοντας σε προσωπικές επιθέσεις με το γάντι πάντα. Κατά την γνώμη μου (και αν μου επιτρέπεται να την εκφέρω) έχουνε και οι μεν και οι δε δίκιο. Εγώ δεν θα σταθώ στο αν καννιβαλίζετε ένα αμάξι η όχι.... Υπάρχουν και αλλα αμάξια συλλεκτικά από άλλες εταιρείες που έχουν κανιβαλιστει και έχουν αλλάξει χαρακτήρα αλλα πολλοί (αν όχι όλοι) τα εκθειάζουν.
Εδώ δεν βλέπω κάποια διαφορα εκτος του ότι πήραν το καλύτερο από τα αυτοκίνητα της γκάμας της BMW στην σειρά 3 E46 και το βελτιώσανε. Όσο ωμο και αν ακούγεται σε μερικούς το κάνανε. That is life. Τώρα το αν έπρεπε να συνεχίσει να λέγεται CSL (Τσε Es El όπως πολύ σωστά το γραφει ο ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ στα γερμανικά) είναι θέμα BMW. Μπορεί κάλλιστα να κάνει ότι έκανε η Ferrari σε κάποιον που βελτίωσε παραπάνω ένα F40 εκτος του οίκο της Ferrari και πήγε και του ξήλωσε όλα τα σήματα.

Από εκεί και πέρα. Σχετικά με τα αγωνιστικά και το ποια θα έπρεπε να θεωρούνται αξιόπιστα αγωνιστικά και αν αντέχουν. Κάποιοι λένε τα endurance cars, κάποιοι τα "αναβασιαρικα" και πάει λέγοντας. Κάθε αγωνιστικό για οποιοδήποτε κατηγορια και οποιοδήποτε racing format έχει το βιβλιαράκι της hommoloagtion του. Και πάνω εκεί βασίζεται. Τώρα αν τελευταία έχει επικρατήσει τα περισσότερα αγωνιστικά πίστας της κατηγοριας GT όπου και ανήκουν τα BMW να ακολουθούν τον κοινό δρόμο με τα endurance car είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Μην ξεχνάμε λοιπόν ότι η μαμά εταιρεία δεν είναι άχρηστη στο να κατασκευάσει ένα μοτέρ και (ας μου επιτραπεί η έκφραση) να γαμάει κώλους, γιατί το έκανε και τους αλλάξανε κανονισμού έτσι ώτσε να μην μπορεί να "ομολογαρει" τα αμάξια της (βλέπε γνήσιο Μ3 E46 GTR με P60 μοτέρ). Πλέον λοιπόν τι κάνουν οι ομάδες αφού banαρίστηκε το συγκεκριμένο αμάξι από την κατηγορια GT2 που έτρεχε? Χρησιμποιούν το σασί του GTR (BMW motorsport με το μεγάλο wheel housing) με S54 race engine που αποδίδουν 400 HP. Βεβαια δεν είναι κτήνη αξιοπιστίας καθώς θέλουν μεγάλη και σχολαστική συντήρηση ώστε να αποδίσουν. Άλλοι βάζουν το S62 των 400 ίππων που έχει παραπάνω ροπή και είναι πιο αξιόπιστο και πιο εύκολο να βελτιωθεί καθώς σε μαμά μορφή κοιμάται το συγκεκριμένο μοτέρ. Αυτοί λοιπόν κατάφεραν και μείνανε μέσα στα παράθυρα των κανονισμών και τα αμάξια αυτά είναι Μ3 GTR.

Κάτι αντίστοιχο ετοιμάζω και εγώ για το πρωτάθλημα εδώ.....
Είτε με το E46 GTR είτε με το E92 το οποιο θα διαφέρει κατά πολύ από το γνήσιο GTR επειδή εδώ απαγορεύονται αμάξια GT2 οποτε πάω βάση των μικρών παραθύρων των κανονισμών..... :ιδέα:
Απλά περιμένω έγκριση από την τοπική ΕΘΕΑ που εκδίδει τους κανονισμούς.

Δηλαδή εγώ θα έχω κανιβαλίσει ένα GTR κατά μερικούς?

Έτσι και ο τύπος με το CSL Loaded έφτιαξε κάτι, για την πάρτη του και για διαφήμιση του οίκου βελτίωσης που έχει. Βεβαια το συγκεκριμένο δεν μπορεί καν να θεωρείται αγωνιστικό ούτε και να συγκρίνεται με αγωνιστικά επειδή πολύ απλά ΔΕΝ είναι.....


Φιλικά
Αλέξανδρος

p.s. Sorry για το post σεντόνι (είχε άλλο τόσο αλλα έπεσε λογοκρισία από Santo)
__________________
http://img155.imageshack.us/img155/5615/46327jl4.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 20-12-09 στις 09:16 Αιτία: που είναι ο santo οεο; http://services.innoetics.com/Greeklish/
Απάντηση με παράθεση