Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 16-09-09, 22:46
tottasp Ο χρήστης tottasp δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Μηνύματα: 47
tottasp is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nfot Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως, πηγαινοντας απο το Leon με Η7 HID μετατροπη στην 135 με μαμα HID φωτα, επιβεβαιωσα τα σχολια φιλου μου, που εχει S2000, οτι τα μαμα HID φωτα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ βολικα για την Ελλαδα !
Και εξηγουμε. Η δεσμη των μαμα HID ειναι πολυ "αυστηρη", χωρις ιχνος διαχυσης εκτος οριων. Αυτο ειναι και το προβλημα τους τελικα, γιατι ενω σε εντελως οριζοντιους και επιπεδους δρομους ειναι αποδεκτα, σε επαρχιακο δυκτιο με ανηφοροκατηφορες και πολλες στροφες, η ορατοτητα ειναι περιορισμενη.
Επιπροσθετα, το φως τους ειναι σαφως πιο λιγο & κιτρινο σε σχεση με το καταλευκο και σαφως πιο πλουσιο των ΗID μετατροπων χωρις προτζεκτορα.
Οσοι πατε σε After market φαναρια με προτζεκτορες, απαιτηστε να δειτε τετοιο φαναρι τοποθετημενο σε σκοταδι να φεγγει. Φιλοι που εβαλαν τετοια after market, εκ γερμανιας, σε Leon, ειχαν αθλια δεσμη. Ελαχιστη διαχυση, ουσιαστικα καρφια. καθολου βολικα για καθηεμρινη χρηση.
Καλο το look, αλλα η ουσια μετραει περισσοτερο.
Δεν έχεις άδικο σ'αυτό που λες.. Τώρα που το σκεφτομαι και εγώ οταν οδηγούσα για ένα διάστημα την CLK Sportscoupe του θείου μου, με εργοστασιακά xenon και projectors είχα πρόβλημα ορατότητας.. Η δέσμη ήταν πολύ χαμηλή (ύψος) και μπορούσα να την ρυθμίσω απο πουθενά με αποτέλεσμα να ανάβω τα μεγάλα φώτα.. Δεν είχα σκεφτεί όμως ότι μπορεί να είναι θέμα projectors..
__________________
Θα το τουρμπίσω και θα το φτάσω 300hp...
Απάντηση με παράθεση