Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 16-09-09, 14:38
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Oι ρυθμίσεις καμπερ βοηθουν τα ελαστικα να καθονται σωστα στην ασφαλτο με αποτελσμα καλυτερο κρατημα..Δεν νομιζω οτι εχουν αμεση σχεση με τις συνεπειες υποστροφης /υπερστροφης..αλλα εμμεση!

Επισης οταν χαμηλωνεις το αυτοκινητο επιρεαζει το καμπερ και ετσι πρεπει να επεμβεις.

Στο δικο μου οι ρυθμισεις καμπερ ειναι -2.2 μοιρες εμπρος και -1.2 πισω.

Για να δώσω περισσοτερο χρειαζονται αλλαγη τα εμπρος top mounts και οι μπαρες (camber arms) πισω.

Αλλο ενα σημαντικο ειναι η συγκληση ή αποκληση των τροχων μεταξυ τους και τι επιρεαζουν αυτες.
H γωνία camber και αν είναι που επηρεάζει και καθορίζει το πώς θα συμπεριφερθεί το αμάξι, υποστροφικά, υπερστροφικά ή ουδέτερα.. Ο γενικός κανόνας είναι ότι όπου αυξάνεις αρνητική camber, κερδίζεις πρόσφυση. Για παράδειγμα, αν αυξήσεις camber εμπρός, θα έχει καλύτερη πρόσφυση σε συνθήκες πίεσης ο εμπρός άξονας, και αν θεωρήσουμε ότι πίσω η γεωμετρία παραμένει σταθερή, το αποτέλεσμα θα είναι πιο υπερστροφική συμπεριφορά.

Επειδή το thread είναι για συγκεκριμένο θέμα όμως, θα έλεγα Αλέξη ότι η ισοροπία δεν μου φαίνεται πολύ σωστή, τουλάχιστον με βάση αυτά που ξέρω. Κατά την γνώμη μου, μπροστά θέλεις παραπάνω camber, ειδικά με τα McPherson, που αλλάζουν την camber ελάχιστα κατά την συμπίεση. Για πίσω -1.5 στατικό, ακούγεται μια χαρά, αν σκεφτείς ότι η διάταξη της ανάρτησης πίσω, μεταβάλλει αρκετά την camber, και κατά την συμπίεση της, αποκτά και άλλο αρνητικό camber.

Εγώ θα πρότεινα -2.5 εμπρός και όπως είσαι πίσω, αλλά μην με παίρνεις και πολύ στα σοβαρά, μια και δεν έχω καμία εμπειρία με στήσιμο Ε46/Ε46 Μ.
Απάντηση με παράθεση