Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 24-11-15, 16:38
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Λεωνίδα,
η αλλαγή δεν αφορά στην ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα..
Αυτή παραμένει..
Απλά έχει μπεί και η ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην ΕΕ..
Αυτή η ημερομηνία δηλώνεται στην εφορία, για την παλαιότητα του οχήματος ως προς το τεκμήριο και την έκτακτη εισφορά φόρου πολυτελείας.
Τα τέλη υπάγονται σε άλλη διάταξη, που έχει να κάνει καθαρά με την ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα..
(Ετσι ήταν παλιά και ο φόρος πολυτελείας, Δεν είχε σχέση η παλαιότητα του οχήματος, αλλά η πρώτη ημερομηνία κυκλοφορίας στην Ελλάδα. Πέρυσι έγινε η αλλαγή που επιτρέπει να δηλωθεί η πραγματική ηλικία)
Σωστος ο Ράπιντ

Λοιπον ασχοληθηκα λιγο απο μονος μου με το θεμα, χωρις διεκπεραιωτες, μεσαζοντες, γραφεια, οτιδηποτε.

Παω χθες Χολαργο στο Υπ Συγκοινωνιων. Εκει μου λενε πως ο φακελος του αυτοκινητου μου ειναι στο αντιστοιχο γραφειο νοτιου τομεα. Φευγω απο Χολαργο παω Μπραχαμι. Εκει εκανα μια αιτηση για εκδοση νεας αδειας οπου να αναγραφεται η 1η ημ/νια εκδοσης αδειας διεθνως. Μου κρατησαν την παλια αδεια και σημερα πηγα και πηρα την καινουρια, ενα μηχανογραφημενο χαρτι με σφραγιδες κι υπογραφες και τα στοιχεια του αυτοκινητου που γραφει την 1η αδεια διεθνως και την 1η αδεια στην Ελλαδα. Η αιτηση και η εκδοση ηταν εντελως δωρεαν, δε μου ζητησαν τιποτα παραβολα ή αλλες πληρωμες. Τους ρωτησα αν θα ενημερωθει αυτοματα και η εφορια και μου ειπαν πως ναι, αλλα για σιγουρια να παω κι ο ιδιος στην εφορια μου με αυτη τη νεα αδεια.
Φευγω απο Μπραχαμι παω Δραπετσωνα στην εφορια. Εκει δεν μπορεσαν να αλλαξουν κατι στα στοιχεια μου καθως ειπαν οτι αλλγες γινονται μονο μεσω του συστηματος απ το υπουργειο συγκοινωνιων για το συγκεκριμενο θεμα. Μου εδωσαν καποια τηλεφωνα να ρωτησω μεσα στις επομενες μερες αν τελικα αλλαξαν τα στοιχεια. Η αλλαγη λεει μπορει να παρει απο 1 μερα, ως 2 μηνες.
Ομως οσον αφορα τα τελη ισως να μην αλλαζει κατι, θα αλλαζε μονο αν ειχε τεκμηριο, βεβαια δεν μου το ειπαν και με απολυτη σιγουρια, ουτε στην εφορια!
Θα δειξει στην εκδοση τελων τι θα μου ρθει τελικα!

Η γενικοτερη εμπειρια παντως με βολτες σε τελωνειο, υπ. συγκοινωνιων, εφορια και καποια τηλεφωνα που εκανα σε διεκπαιρεωτη και σε λογιστη, υποδεικνυει και επιβεβαιωνει πως στην Ελλαδα, ακομα και για ενα οχι και τοσο πολυπλοκο θεμα, δεν υπαρχει καποια 'στανταρ' διαδικασια, ακομα και οι αρμοδιες υπηρεσιες ειναι ανενημερωτες, οι υπαλληλοι, εκτος απο αναγωγοι οι περισσοτεροι, δεν ξερουν καλα τη δουλεια τους, οι υπηρεσιες δε συνεργαζονται και τοσο καλα μεταξυ τους, ταλαιπωρουν και χαλανε τον χρονο και τη διαθεση των πολιτων και οτι υπαρχουν επιτηδειοι που κοιτανε να σου φανε χρημα.
Αυτο το λεω γιατι, ειδικα στο τελωνειο κατι μου λεγανε για βεβαιωσεις και παραβολα της ταξης εως και των 80 ευρω, αλλα και παλι δεν ηταν και τοσο σιγουροι ουτε και αυτοι, τι και πως ακριβως. Μεχρι καποιος φωστηρας μου ελεγε πως πρεπει να παω στο Σπανο να ζητησω καποιες βεβαιιωσεις κι οτι θα με χρεωναν και εκει!
Ο διεκπεραιωτης, φυσικα κι αν του ανεθετα την υποθεση, θα θελε κι αυτος να βγαλει το μεροκαματο του και γενικα ενα μπαχαλο...
Συμπερασμα για το αν τελικα θα γλιτωσω το εστω αυτο το 15ευρω παραπανω στα τελη, δεν ειμαι κι 100% σιγουρος! Θα σας ενημερωσω μολις τελικα το διαπιστωσω κι ο ιδιος ποσα θα πληρωσω!
Απάντηση με παράθεση