Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 18-02-11, 08:33
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
μπράβο φίλε πολύ ωραίο thrread!

Μιας και ανοίξατε κουβέντα να σας πω ότι στο Ε92 έχω καλές αλυσίδες (μπαίνουν εύκολα, δεν κάνουν θόρυβο και δε σκουριάζουν), autoshock αλλά και σετ ζάντες με χιονολάστιχα continental contiwintercontact ts810 ssr

Tο αποτέλεσμα είναι οι αλυσίδες και τα autoshock να είναι στο κουτί και να έχω πάνω στο αμάξι μόνιμα τα χειμερινα. Δεν υπάρχει σχέση σε απόδοση και ευκολία χρήσης σε χειμερινές συνθήκες. Πριν 2 εβδομάδες σε Βασιλίτσα το Ε92 ήταν το μόνο αμάξι χωρίς τετρακίνηση που δεν είχε αλυσίδες. Είναι ότι καλύτερο για χιόνια και βροχή

Τα φοράω από Δεκέμβριο μέχρι Μάρτιο γιατί έχω κάτι ταξίδια εξωτερικό που κάνω λόγο δουλειάς.

Στο νησί μου δεν κάνουν δουλειά γιατί έχουν μεγάλη φθορά σε πάνω απο 7 βαθμούς θερμοκρασία (σύμφωνα με τη continental) ενω στις θερμοκρασίες που έχουμε τώρα (10-15 βαθμους) δεν αποδίδουν σωστά ούτε στο βρεγμένο.

Επίσης, η εμφάνιση είναι χειρότερη γιατί είναι 16άρια ενώ τα μαμά καλοκαιρινά 17άρια. Στη Κέρκυρα με τρίτη και τέρμα γκάζι επεμβαίνει το DSC καμια φορά. Στη χαμηλή πρόσφυση στο στεγνό συμβάλει και το γεγονός ότι είναι στενότερα (205/55/16 έναντι 225/45/17) αλλά απο την άλλη είναι λόγο προφίλ πολύ άνετα. Σαν να μην είναι runflat...

Με λίγα λόγια όλα η απόφαση σας έχει να κάνει με τις συνθήκες στις οποίες οδηγήτε. Για μια επίσκεψη μια στο τόσο σε ένα χειμερινό τοπίο βάλτε autoshock (όχι άλλη μάρκα κάλτσες) ή αλυσίδες. Για περισσότερα τα χειμερινά είναι μονόδρομος

Να πω είσης ότι τα πήρα όλα μαζί (ζάντες λάστιχα) απο μέλος του φόρουμ 450 Ευρώ πολύ ελαφρά μεταχ/να.
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση