Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 07-10-18, 17:53
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Μιας και ειμαι και εγω κατοχος e30 και mx5 nc 2.0l να πω και εγω την γνωμη μου .

Καταρχας κανενα απο τα δυο δεν τα εχω οδηγησει πολυ το e30 λογω οτι το πηρα για να γινει καθευθειαν αγωνιστικο και το mx5 γιατι το πηρα με προβλημα στα μεταλλα και στροφαλο ( βεβαια ατρακαριστο αριστο ) και ενω ηταν να το κυκλοφορισω με μια απλη επισκευη μοτερ κατεληξα να ζυγισω μοτερ , και πολλα πολλα αλλα που θα τα γραψω τους επομενους μηνες , οποτε εγινε track day car .

Και ξεκιναω , για εμενα μην δωσεις το mx5 για e30 η e36 . Αν θελεις το e36 πολυ καλυτερα παρε ενα και φτιαχτο σιγα σιγα .
Το πλαισιο του mx5 σε σχεση με τα αλλα δυο ειναι μερα με νυχτα και θα χρειαστει πολυ δουλεια για φτασει στο επιπεδο του mx5 .
Στην αναρτηση και εκει θελει πολυ δουλεια με το e30 και καπως λιγοτερη με το e36 για να πετυχεις την ρυθμισιμοτητα του mx5 .

Το mx5 αν θελεις να το ανεβασεις αλογα μη κοιτας τι κανουν στα mx5 αλλα τι κανουν στα caterham και τα ford . Το μοτερ μας με αρκετα πραγματα αλλα αξιοπιστα μπορει να βγαλει 290 με 300 hp και να στροφαρει 9000 rpm .
Κατι τελευταιο μετα τα 100.000 χλμ καλο ειναι να αλλαξεις στο mx5 το ποδαρακι τις τρομπας λαδιου γιατι εχει την ταση να βουλωνει και μετα αντιο μοτερ . Ετσι την πατανε οι περισσοτεροι και ετσι εγινε και με το δικο μου .
Απάντηση με παράθεση