Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 17-05-16, 20:12
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Λοιπόν μία εμπειρία και από εμένα...

Εγώ το έπαθα μετά από περίπου 190Κ χιλίομετρα σε ένα 318i/1.9 του 1999, συντηρημένο εξονυχιστικά για περισσότερα από 170Κ και 12 χρόνια και με τα βασικά από τα 170Κ έως σήμερα (περίπου 240Κ και 2,5 χρόνια μετά). Η αστοχία (γιατί περί αστοχίας πρόκειται) δεν έχει καμία σχέση ούτε με τη συντήρηση, ούτε φυσικά με την χρήση. Λέγεται -αν και δεν αποδεικύνεται- ότι τα δυνατότερα E46 (όπως τα Μ3 ή τα 330i) έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να κοπούν. Αυτό από τη μία ακούγεται λογικό, από την άλλη δεν εξηγεί πώς ο τάφος με τα 120 άλογα και την οδήγηση τύπου κηδείας και στις δύο περιόδους της ζωής του αυτοκινήτου οδήγησε στο κόψιμο του σασί...

Συνήθως το κόψιμο είναι στην αρχή μικρό, αλλά το καταλαβαίνεις μόνο όταν ακούς την λαμαρίνα (τουλάχιστο τότε κατάλαβα εγώ ότι κάτι δεν πάει καλά), όταν δηλαδή είναι πολύ πολύ αργά.... Κόστος επισκευής από 600 έως 800€. Υπάρχει σχετικό κιτ -είναι αυτό που αναφέρθηκε- αλλά και η εμπειρία του κάθε μηχανικού... Κατά τα άλλα ισχύουν τα γνωστά για τους μηχανικούς, ειδικά σε ότι αφορά μία τέτοια βλάβη... Υπό κανονικές συνθήκες το 4% που αναφέρθηκε είναι τεράστιο ποσοστό και θα έπρεπε να καλύπτει προληπτική ανάκληση χρόνια πριν...
Απάντηση με παράθεση