Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 07-09-11, 10:26
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Καλημερίζω όλους τους βαυαρούς!!!Θέλω τα φώτα σας για το valvetronic μου γιατί μ'έχει τρελάνει τελείως... Η μπέμπα μου είναι Ε46 318ci N42B20 (2000cc). Εδώ και πολύ καιρό είχα την αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά... και όντως έτσι είναι…. Πολύ μειωμένη απόδοση, αυξημένη κατανάλωση και σχεδόν ανύπαρκτη αίσθηση ροπής για ένα 2.0lt... To περίεργο είναι ότι ενώ το έβαζα στο DIS (έχω αγοράσει το laptop με το λογισμικό της BMW), δεν έδειχνε σφάλματα... Έπειτα από πολύ ψάξιμο και μελέτη βρήκα ότι οι τιμές υποπίεσης στην αναρρόφηση είναι εκτός ορίων. Πρέπει να είναι από 28-36mbar και εμένα συνήθως είναι γύρω στα 48mbar και πολλές φορές πηγαίνει και στα 300mbar!!Επίσης από έλεγχο στα καυσαέρια είδα ότι έχω πολύ φτωχά μείγματα με μεγάλη ποσότητα περίσσειας αέρα….. Κάποιος θόρυβος από διαρροή στην πολλαπλή εισαγωγής δεν ακούγεται για να πω ότι ρουφάει αέρα. Πήγα σ’ένα εξειδικευμένο συνεργείο προχθές και μου άλλαξαν τα τσιμουχάκια στην πολλαπλή εισαγωγής http://www.realoem.com/bmw/showparts...94&hg=11&fg=40
Αριθμός no 4 (Σετ στεγανοποίηση ειδικού προφίλ103/200411617503215) καθώς και το διαχωριστήρα λαδιού
http://www.realoem.com/bmw/showparts...80&hg=11&fg=15
αριθμός no 1 (Διαχωριστής λαδιού 111617503520)
μήπως και υπήρχε κάποια διαρροή αέρα από εκεί, αλλά ουσία μηδέν…
Τζάμπα τα 150€ που έδωσα…
Επειδή στους κινητήρες αυτούς N42B20 η πεταλούδα του γκαζιού ελέγχεται από το valvetronic φοβάμαι ότι κάτι δεν πάει καλά από τη διαχείριση του valvetronic με αποτέλεσμα να παίρνει λάθος θέση η πεταλούδα κατά τη λειτουργία του κινητήρα.
Έχει τύχει σε κάποιον παρόμοιο πρόβλημα..??? Αν ναι πώς το αντιμετώπισε…????
Έχω γυρίσει και σε άλλα συνεργεία και σηκώνουν τα χέρια…
Αν μπορεί κάποιος αν δώσει τα «φώτα» του γιατί η απογοήτευση είναι άπειρη….
Απάντηση με παράθεση