Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 30-05-13, 00:47
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μισό λεπτό ρε παιδιά....δηλαδή η αλλαγή απλά μιας φλάντζας σε peugeot έχει το ίδιο κόστος με την πιο χρονοβόρα-κόστος σε ανταλλακτικά, διαδικασία με τα τσιμουχάκια βαλβίδων στα E46 N40-N45-N42?Καταρχήν ο τεντωτήρας καδένας και τα τσιμουχάκια ξέρεις πόσο κάνουν?Η φλάντζα?Μιλάμε για τα ΟΕΜ ανταλλακτικά πάντα......
Αν είναι με την ίδια λογική να χρεώνουν τα μαστόρια ίδια εργατικά στην αλλαγή δίσκω-πλατώ σε ένα peugeot με ένα Ε46 π.χ και ας θέλει στο bmw να κατέβει η εξάτμιση, ο κεντρικός κτλ.....

Υ.Γ Και έχε υπόψην ότι πολλοί μηχανικοί αλλάζουν φλάντζες κεφαλής, πολλά ρεκτιφιέ πλανίζουν κεφαλάρια, κορμούς αλλά μετά από κάνα χρόνο τα προβλήματα είναι χειρότερα.Βλέπεις δεν είναι να βρεις μόνο φτηνό, πρέπει ναναι και γνώστης...μάγκας λαικώς...αλλά να τα βρεις και τα 2 λίγο δύσκολο...εδώ καμιά φορά και οι ακριβοί δεν είναι απαραίτητα και γνώστες όσο πιστεύουν πολλοί........
Δηλαδή τα 200 ευρώ που κόστισαν τα εργατικά για φλάτζα και πλάνισμα, είναι το ίδιο με τα 400 που λέω ότι θα στοιχίσουν τα εργατικά για τις τσιμούχες των βαλβίδων?

Είπα ότι λογικά στην Ε46 ο κινητήρας θα είναι πιο πολύπλοκος οπότε θα πάνε παραπάνω τα εργατικά, αλλά εντάξει δεν είμαι και μηχανικός να ξέρω ακριβώς την πολυπλοκότητα του κάθε κινητήρα!
Ε τώρα αν τα τσιμουχάκια και οι φλάτζες στα bmw είναι πανάκριβα, τότε οκ οι τιμές θα είναι πολύ παραπάνω.

Όσο για το τελευταίο, συμφωνώ. Εγώ δεν πήγα τυχαία στο μάστορα αυτόν.
Από εκεί και πέρα, δεν θεωρώ λίγα τα λεφτά που μου πήρε αλλά λογικά. Τώρα, το αν θα έχω θέματα θα φανεί στην πορεία. Αλλά σιγά την τέχνη τη φοβερή που χρειάζεται το να αλλάξει μια φλάτζα και να γίνει ένα απειροελάχιστο πλάνισμα για να κάτσει καλά. Ιδίως στα πεζώ με τους TU κινητήρες, τέτοιες εργασίες είναι από τις πλέον συνηθισμένες και θεωρούνται κάτι σαν τυπική φθορά, αφού όλοι σχεδόν έχουν θέμα με φλάτζες (εκτός απ'τα 1600αρια που έχουν μεταλλική).
Και κλείνω εδώ το οφτόπικ.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 30-05-13 στις 00:50
Απάντηση με παράθεση