Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 16-05-12, 09:04
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από danos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά φίλε μου έχω δίκιο η ημιμαθεια χειροτερη της αμαθειας .... δεν καις βενζίνη πλην των 30 δευτερόλεπτων μέχρι να παει η θερμοκρασία νερου στους 40 βαθμούς ...

Σε αυτα που καις βενζίνη ταυτόχρονα ειναι τα άμεσου ψεκασμου η αλλιώς direct injection όπου η βενζίνη θεωρείται απαραίτητη σε ποσοστο 3-10 % tsi tfsi κτλ

Το δικο μου δεν καίει γραμμάριο βενζίνης όταν γυρίσει και με 27 ευρω η 30 λιτρα υγραεριου έχω κάπου 230-250 χιλιόμετρα στη πόλη !!
Και λίγα λές για την ημιμάθεια..
Δεν είπα πουθενά οτι καίς ταυτόχρονα βενζίνη, (ούτε δέχομαι πως στα οχήματα άμεσου ψεκασμού χρειάζεται να ψεκάζει βενζίνη ταυτόχρονα με αέριο. Mονο στο πετρέλαιο γίνεται ταυτόχρονος ψεκασμός αερίου και πετρελαίου.)
Είπα, και εξακολουθώ να λέω, ότι στο ρελαντί, δεν έχεις υποπίεση στα valvetronic,
οπότε ψεκάζεις ΜΟΝΟ βενζίνη.. Οταν ανεβούν οι στροφές, και η αντλία δημιουργήσει
υποπίεση, μπορείς να ψεκάσεις αέριο. Μέχρι τότε, επειδή δεν υπάρχει υποπίεση στην
πολλαπλή εισαγωγής, το υγραέριο αν ψεκαζόταν, θα έφευγε μέσα KAI απο τον MAF..
Είπα ακόμα, και εξακολουθώ να λέω, ότι σε ψηλές στροφές με μεγάλα φορτία, δεν καις
υγραέριο, αλλά βενζίνη.. Διαφορετικά, έχεις πτώση απόδοσης απο ατροφία.
Αν θές 500κε αέρα και 40κε ψεκασμού σε υγρό για μία καύση (δηλαδή 540κε), χρειάζεσαι 500κε αέρα, και 160κε αερίου για μία καυση (δηλαδή 660κε).
Ο θάλαμος είναι 540κε εσύ θές να βάλεις 660, δεν χωράνε, άρα ατροφία, ή στραγγαλισμός,
άρα πτώση απόδοσης κλπ κλπ. (το λέω απλά και χοντρικά για να γίνει κατανοητό απο
τον μέσο αναγνώστη)
Το δικό σου λές, δεν καίει γραμμάριο βενζίνης.
Εγώ λέω καίει, και πολλά.. (εγώ έχω άδικο με τα λεγόμενα σου, σεβαστό)
Δείξε μου λοιπόν με ποιόν τρόπο το μετράς.
Και εγώ θα σου βάλω μετά φωτογραφία απο το bexprins....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση