Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 25-01-13, 22:24
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Επιδείνωση κάποιων προβλημάτων

1. Στο πρωινό ξεκίνημα (βενζίνη) με το που έβαλα μπρός (μου το έκανε 2 φορές σε 1,5 εβδ) ρετάρισμα και άνοιγμα λαμπάκι μηχανής το οποίο την επόμενη μέρα σβήνει. Ξεκίνησα και τις δύο φορές και μετά από 1-2 χλμ με το που μπήκε το γκάζι όλα οκ ακόμα και αν ξαναγύριζα σε βενζίνη. Την δεύτερη φορά (σήμερα) πάω συνεργείο με ανοικτό το λαμπάκι μηχανής και το computer δείχνει πρόβλημα 1ο κύλινδρο. Αλλάζουμε μπουζί, αλλάζουμε πολλαπλασιαστές σκάντζα 2ο με 1ο κύλινδρο, τσεκάρισμα καλωδίωσης βρίσκετε σωληνάκι κομμένο, στο πάνω μέρος πάνω από το 1ο μπέκ, αλλάζετε αλλά τα ίδια. Τελικά μετά από πολλά έλεγχζος 1ο μπεκ μία δούλευε και μία όχι. Μάλλον στις εναλλαγές απότι φαίνεται των εγκεφάλων γκάζι σε αέριο κλπ δεν δίνει σήμα ο εγκέφαλος το οποίο εν κινήσει για κάποιο λόγω σταματάει. Δηλαδή το κάνει μόνο όταν είναι σε ακινησία. Καμιά λογική εξήγηση κανείς ?

Σημείωση εδώ ότι έχω και μία ρωγμή στην εισαγωγή αέρα η οποία μετά την παραγγελία του ανταλακτικού ευτυχως 17 θα αλλαχτεί στην επόμενη εβδομάδα και ίσως σχετίζεται με το επόμενο πρόβλημα.

2. Μόνο στη λειτουργία του γκαζιού. Όταν σταματάω απαλά εν κινήσει ή στα παρκαρίσματα σβήνει. Δηλαδή αν πατήσω συμπλέκτη λίγο νωρίτερα που οι ρόδες ακόμα κινούνται και όχι τελευταία στιγμή δεν έχω πρόβλημα. Σε ερώτηση σε αυτών που μου έβαλε το γκάζι πριν ανακαλύψουμε την ρωγμή στην εισαγωγή μου είπε ότι μη δώσω σημασία ακόμα αλλά να το δούμε αν εξακολουθήσει αφού πρώτα κάνω 3-4 γεμίσματα της δεξαμενής. Σημ. εδώ ότι και στο βενζινάδικο μου είπαν σε ερώτηση γιατί αργεί πολύ να γεμίσει η δεξαμενή ότι θα στρώσει αφού κάνω 2-3 γεμίσματα και ότι είναι φυσιολογική η καθυστέρηση αυτή σε νέα εγκατάσταση.
Το έχει ξανακούσει αυτό κανείς η κάποια ιδέα για το σβήσιμο?
Απάντηση με παράθεση