Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 26-09-13, 17:58
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εχει τυχει κι εχω ασχοληθει μεσω της δουλειας μου αρκετα θα λεγα με κλιματισμο κι ειδικοτερα με συμπιεστες κλιματισμου περιστροφικου τυπου και παλιοτερα και με παλινδρομικους κι εχω καταληξει σε καποια συμπερασματα για αυτα τα μηχανηματα απο προσωπικη πειρα αν και δεν ειμαι ψυκτικος αλλα εχοντας μιλησει και με ειδικους τεχνικους ψυκτικους επανω σε αυτα.

Οι περιστροφικοι συμπιεστες κλιμα ισως να παιρνουν επισκευη αλλα αν υπολογιστει το κοστος της θεωρειται ασυμφορο αυτο. Μαλιστα οι περισσοτερες εταιριες κλιματισμου απλα σου λενε οτι δεν εχουν τμημα επισκευων και αναγκαζεσαι και πετας τον παλιο, αγοραζεις καινουριο, να μου πειτε κι οι εταιριες κλεφτες θα γινουν;!

Συνηθεστερες βλαβες σε αυτα τα 'κερατα' ειναι οτι με τον καιρο αποκτουν ελευθεριες τα κουζινετα, φωλιες, ρουλεμαν ή οπως στηριζονται οι αξονες των ατερμονων κοχλιων που συμπιεζουν το φρεον και ειτε απομακρυνονται μεταξυ τους, ειτε (στις πιο πολλες περιπτωσεις) χτυπαει ο ενας τον αλλον, παθαινει ζημια η 'ελίκωση' και οπως και να χει και στις δυο περιπτωσεις δε συμπιεζεται σωστα το φρεον ή και καθολου αρα μειωμενη ή καθολου αποδοση.
Μεγαλο ρολο παιζουν και τα λαδια, περισσοτερο λαδι παει παντου στο κυκλωμα με αποτελεσμα ζημιες σε θερμοεκτονωτικες κυριως βαλβιδες αλλα και μειωση της αποδοσης λογω επικαθισης φιλμ ψυκεταλαιου σε σωληνωματα, βαλβιδες, 'σερπαντινες' κλπ. Λιγοτερο ή πολυκαιρισμενο και 'καμμενο' λαδι απο υψηλες θερμοκρασιες στο φρεον στην εξαγωγη του συμπιεστη μπορουν μεχρι κκαι να κολλησουν το μηχανημα. Σε μεγαλες εγκαταστασεις τα λαδια αλλαζονται μαλιστα, διαθετει και φιλτρο στο κυκλωμα, αλλαζεται κι αυτο αλλα ειναι εργασιες που για να γινουν δεν ειναι οπως πχ σε μια μηχανη, ανοιγεις μια ταπα απο κατω σουρωνει, κλεινεις, ανοιγεις ταπα απο πανω βαζεις. Θελει απομονωσεις τμηματικα το δικτυο για να βγαλεις το φιλτρο, κενα μετα και δε συμμαζευεται χρονοβορες διαδικασιες με κινδυνο παντα να παρει αερα το κυκλωμα που και παλι θα σου μειωσει την αποδοση.

Για να επισκευαστει λοιπον ενας τετοιος συμπιεστης θελει, ισως αλλους ατερμονες, τσιμουχες, κουζινετα ή ρουλεμαν , ευθυγραμμιση με το μοτερ, νεο κομπλερ και δεσιμο με απιστευτη ακριβεια και προσοχη και σχολαστικοτητα, γι αυτο προφανως και δεν συμφερουν οι επισκευες. Αμα συνυπολογισουμε εργατικα και υλικα, η ανακυκλωση μου φαινεται πιο λογικη του παλιου!
Σε αντιθεση με τους παλινδρομικους που δουλευαν ασταματητα και με βαλβιδες κολλημενες μεχρι και με πιστονια σπασμενα αλλα 'βαραγαν' απεθαντα! Και επαιρναν κι επισκευη σαν ενα μοτερ! Παλια ομως αυτα!

Τελος παντων, οπως και να χει εκανα μια ερωτηση μηπως κι υπηρχε κανας 'γκουρου' των κλιμα στην Αττικη να περναγα πιο πολυ απο περιεργεια να ακουγα τι ειχε να μου πει κι αυτος κι ας εχω καταληξει στο μυαλο μου σχεδον σιγουρο οτι θα αλλαχτει μολις βρεθει ενας μεταχειρω συμπιεστης απο 'αξιοπιστη' πηγη. Ως τοτε το ψαχνουμε κι απλα ευχομαι μη σπασει αυτος που εχω τωρα πριν βρεθει αλλος!
Απάντηση με παράθεση