Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 17-01-21, 13:19
Το avatar του χρήστη Straight six
Straight six Ο χρήστης Straight six δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 922
Straight six will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ///Mflyin' Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα τετρακυλινδρα ε36 με μονης μαζας (πχ μ40) ειναι αντιστοιχα 9,973+5,58=15,53 kg συνολικα... το μ42 με διπλης μαζας ειναι αντιστοιχα 12,25+5,036=17,286 kg συνολικα
τα 3,1 κιλα για βολαν ειναι τεραστια μειωση βαρους...ζυγιζει ακριβως το 1/4...εκει οσα αναφερει ο rapid προφανως και εχουν πολυ μεγαλυτερη επιδραση...

Εγω παντως δε θα εμπαινα ποτε στη διαδικασια να αγορασω καινουριο βολαν καθαρα λογο κοστους...απλα επειδη ετσι κι αλλιως το σετ δισκου-πλατω ειναι στανταρ λεφτα...τοτε θα μπορουσα να βρω ενα μεταχειρισμενο βολαν μονης σε καλη κατασταση....αντε στη χειροτερη να του εκανα και ενα φρεσκαρισμα σε κανα τορνο να ελαφρυνει και αλλο λιγο και να ειναι εντελως ισιο και να το τοποθετουσα..το μονο που αλλαζει ειναι οι βιδες που ειναι κοντυτερες για το μονης...η ολη ''βελτιωση'' δηλαδη να μου εβγαινε μαξ 100 ευρω διαφορα απο την απλη αντικατασταση.

Το δικο μου βολαν, προκειται να εμπαινε σε rallye 16v. Εντελως εργοσατσιακο χωρις καγκουριες κλπ σε παρα πολυ καλη κατασταση. Ακομα με τα τασια ειναι φαντασου. Ειναι λιγο ελαφρωμενο το αμαξι. Σε αποκριση και στροφαρισμα θα εχει μεγαλη διαφορα θεωρω. Μεχρι εκει ομως. Θελω να του κανω καποιες επεμβασεις ουσιας αφου θα το εχω σαν 2ο. Με φοβιζει το θεμα με τα κινουμενα μερη. Απο UK εννοειται, παει στις 220 λιρες. Θα δουμε
__________________
PANAGIOTIS SAYS: Nothing better than a damn S-T-R-A-I-G-H-T S-I-X
engine
Απάντηση με παράθεση