Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 17-01-21, 14:31
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
μηπως γνωριζεις ποσο ζυγιζει το μαμα?
εγω δεν θα το εκανα στη θεση σου οχι γιατι φφοβαμαι μη χαλασω η φθειρω κατι, απλα επειδη απ οσο ξερω το εργοστασιακο του που ειναι ηδη μονης μαζας ειναι αρκετα ελαφρυ και θα χασεις απο καθημερινη ανετη οδηγηση...δηλαδη στις χαλαρες αλλαγες που δεν τις κανεις τοσο γρηγορα οι στροφες θα πεφτουν πολυ γρηγορα και θα πρεπει να αλλαζεις συνεχεια γρηγορα για να ματσαρονται σωστα οι στροφες χωρις να εχεις κομπιασμα σε καθε χαλαρη αλλαγη... στο 206 1,6 16v 110 αλογα που ειχα (το αναφερω γιατι εχει πολλα κοινα απο το μοτερ του rallye) το βολαν του ηταν αρκετα ελαφρυ με αποτελεσμα στις χαλαρες αλλαγες να μην προλαβαινω να κανω αλλαγη χωρις να πεσουν τοσο οι στροφες ωστε να μου κανει κομπιασμα...επρεπε δηλαδη οι αλλαγες να ειναι ψιλογρηγορες συνεχως. στα χαμηλα κυριως συνεβαινε αυτο που περιγραφω καθως οι σχεσεις ειναι πιο ''κοντα'' οσο λιγοτερες ειναι οι στροφες....στις τερμα αλλαγες οπου υπαρχει περιθωριο περιπου 2000 στροφων να πεσουν εκει δεν υπαρχει προβλημα....αλλα στα χαμηλα εκει που απο 2000 πχ πεφτεις στις 1500 ειναι μικρο το περιθωριο των 500 στροφων ωστε να το προλαβεις....δεν ξερω αν γινομαι αντιληπτος καθως ειναι λιγο δυσκολο να το περιγραψω...γενικα παντως απο το βολαν που εχει το 318ις μου αρεσει πολυ για ανετη οδηγηση αλλα για γρηγορες αλλαγες και κυνηγημα γενικοτερα ειναι λιγο βαρυ....πιο πολυ για τις αλλαγες ταχυτητων και οχι για το ποσο αρπαζει με νεκρα για να γινει το revmatch....εκει ειναι μια χαρα η αποκριση του.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση