Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-10-06, 17:21
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
TUNING Ν/Α S54 (M3 E46)

Καθώς το ήδη υπάρχoν Thread προέκυψε από "μεταφορά" του δημοκράτη και γνωστού κυνηγού των off topic george - "ring master"... και κατέληξε σε άσκοπο μπίρι μπίρι ανοίγω αυτό με ΕΠΙΣΗΜΑ στοιχεία από ΕΠΙΣΗΜΑ site .

Αρχικά θα ασχοληθώ μόνο με n/a βελτιώσεις.

1ος σταθμός η Αμερικάνικη DINAN http://www.dinanbmw.com/ ,ίσως η κορυφαία εταιρία βελτίωσης BMW, τώρα που η AC ασχολείται σχεδόν μόνο με ζάντες....

Για τον S54 έχει τα κάτωθι :

*stgI software 300$ + k&n filter = +5hp

*stgII software 400$ +exhaust 1900$ = +7 hp

*stgIII software 600$ + high flow intake & air mass meter housing 1500$ = 355 hp (exhaust optional +2hp)

*stg IV software 700$ + high flow intake & air mass meter housing 1500$ + throttle bodies (πεταλούδες) 1300$ = 361 hp

*stg V software 700$ + high flow intake & air mass meter housing 1500$ + throttle bodies 1300$ + camschafts (εκκεντροφόροι) 2700$ = 369 hp

Τα παραπάνω για το US spec (333hp ονομαστικά) θα ρωτήσω τι "παίζει" για το EURO spec.

Παρατηρήσεις :

1) Πολύ σοβαρή εταιρία , το +5hp από software +7hp exhaust δείχνει ότι ΔΕΝ κοροιδεύουν. Ο Νίκος - speed&style- που έχει μπάξει τα πάντα και αυτός επιβεβαιώνει ότι η εξάτμιση της μαμάς ΔΕΝ βελτιώνεται εύκολα και δεν έχει σοβαρή διαφορά αν την αλλάξεις.

2) Από μόνοι τους βαθμολογούν τα προιόντα και ουσιαστικά μεγαλύτερη βαθμολογία δίνουν στην εισαγωγή-πρόγραμμα , αφού έχει το καλύτερο Value gained hp/money

3) Για τους εκκεντροφόρους λένε καθαρά ότι ΔΕΝ δίνει πάνω από +8hp στις ψηλές ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ της απόδοσης στις χαμηλές και είναι Race - spec. Στράτο τα έχω γράψει αυτά στο M3forum - χωρίς να έχω διαβάσει το site και τα επιβεβαιώνει και ο Dinan.
" As you would expect, the cams shift the power band a bit higher in the rpm range, resulting in a minor reduction in horsepower and torque below 4000 rpm in exchange for greater peak horsepower at the upper end of the rev-range. "

4)Για όλα τα παραπάνω έχει dyno charts (εξομαλυμένα πολύ...) που δείχνουν που κερδίζεις τι.

5) ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΑΦΡΩΜΕΝΑ ΒΟΛΑΝ και γενικά κάθε επέμβαση στο στρόφαλο. Με λίγα λόγια ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ και προειδοποιεί για προβλήματα στη διάρκεια ζωής του μοτέρ... Νίκο ρίξε μια ματιά : http://www.dinancars.com/whitepapersFile.asp?ID=5

6) Επίσης έχει πολύ σοβαρό άρθρο για τις δυναμομετρήσεις και πως είναι πιθανό να βγάλεις ΛΑΘΟΣ συμεράσματα.
π.χ.

*Αδυναμία να επιτύχεις την απαραίτητη ροή αέρα = μείωση hp
* Μεγάλη θερμοκρασία αέρα εισαγωγής (ειδικά αν το μοτέρ δεν μετράει θερμ από την εισαγωγή αλλά από το sensor στη θέση που το έχει η BMW. = Το μοτέρ ρίχνει το μείγμα (Στράτο μπορεί και γι'αυτό να βγάζει το δικό σου φτωχο Α/F και να μη φτάει το setup αλλά το dyno) και προφανώς τα Hp
* Ποιότητα βενζίνης ΕΙΔΙΚΑ στο Μ3 Ε46 είναι πολύ σημαντικό (αναφέρει +11 hp για + 2 οκτανια διαφορά). Στράτο ΠΑΛΙ για σένα ενδιαφέρον
* Και άλλα πολλά...

Νομίζω πολύ ενδιαφέρον πριν γίνει dyno να το διαβάσει κανείς γιατί εξηγεί πόσο εύκολο είναι να βγάλεις λάθος αποτέλεσμα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ....
http://www.dinancars.com/whitepapersFile.asp?ID=9

Θα ακολουθήσουν αντίστοιχα και για άλλες σοβαρές εταιρίες στο χώρο του tuning....
Απάντηση με παράθεση