Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 20-07-11, 11:20
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Πράγματι ισχύει ότι όταν το αυτοκίνητο κινείται χωρίς ταχύτητα (ανηφόρα, κατηφόρα, ίσιωμα δεν έχει σημασία) μειώνεται η απόδοση της ανάρτησης, αλλά πολύ περισσότερο των φρένων. Το πρώτο όμως ισχύει πολύ λιγότερο στα νέα αυτοκίνητα όμως λόγω ηλεκτρονικών της ανάρτησης.

Το γιατί για να εξηγηθεί είναι αρκετά πολύπλοκη και πολύπτυχη υπόθεση. Το πιο "απλό" που μπορεί να πει κάποιος είναι ότι με ταχύτητα μέσα αν μη τι άλλο έχεις πολύ πιο άμεσο και γρήγορο έλεγχο του αυτοκινήτου εάν συμβεί το παραμικρό, είτε προς επιτάχυνση είτε προς επιβράνδυση. Αν κάποιος θέλει να μπερδέψει το μυαλό του μπορεί να καθίσει να σκεφτεί το τι συμβαίνει από μεριάς δυνάμεων όταν ένα όχημα με 4 τροχούς έχει κίνηση στους 2 (οποιουσδήποτε 2) και όταν το κινεί μόνο το βάρος του.

Λευτέρη, το μόνο που μπορώ να σου προτείνω να δοκιμάσεις είναι να πάρεις ένα Ε30, να μπεις σε μία ελεγχόμενη στροφή με περίπου 50χλμ/ω και 3η ταχύτητα κινούμενος φυσιολογικά και μετά να δοκιμάσεις την ίδια στροφή με νεκρά. Η διαφορά που θα νιώσεις είναι σαν να σου έδωσαν Μ3 την πρώτη φορά και μαμά 316 την δεύτερη, οι δυνάμεις είναι αλλού για αλλού. Και όσο χειρότερο το αυτοκίνητο, τόσο περισσότερο θα νιώσεις την διαφορά.

Επίσης, όλα τα αυτοκίνητα ακόμα και όταν δεν πατάς γκάζι ψεκάζουν λίγη βενζίνη. Ο λόγος είναι προφανής - αν δεν ψέκαζαν τίποτα εκτός του ότι θα πέταγαν σκαστό αέρα από την εξάτμιση (το γνωστό "μπαφ-μπαφ") όταν θα έκαναν σπινθήρα τα μπουζί θα γινόταν πανικός στον θάλαμο. Μόνο λίγα αυτοκίνητα που έχουν σύστημα cut-off (κλείνουν τις βαλβίδες και δεν κάνουν σπινθήρα) ψεκάζουν απειροελάχιστα, ίσα να λιπαίνουν τον κινητήρα. Ίσως να ψεκάζουν λιγότερο από όταν το αυτοκίνητο είναι στο ρελαντί (το δικό μου πάντως όχι, το έχω τσεκάρει, 4.5ms ψεκασμό με ρολαριστή ταχύτητα και 5.1ms στο ρελαντί έχω) αλλά η διαφορά είναι απειροελάχιστη.
Απάντηση με παράθεση